ВОЛОНТЕРИ ИСЧИСТИЈА НАД 300 ТОНИ ЃУБРЕ ОД ДИВА ДЕПОНИЈА КАЈ КУМАНОВО

  ВОЛОНТЕРИ ИСЧИСТИЈА НАД 300 ТОНИ ЃУБРЕ ОД ДИВА ДЕПОНИЈА КАЈ КУМАНОВООваа е прва акција на граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“ во Куманово, со поддршка на механизацијата на ЈП „Чистота и зеленило“ (Фото: СДК.МК)

  Над 300 тони смет и шут беше изнесено од дивата депонија на регионалниот пат Куманово-Свети Николе, пред населбата Проевце, во еколошката акција на волонтерите на граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“. Во чистењето се приклучи и механизацијата на ЈП „Чистота и зеленило“ и Општина Куманово, кои со багери подигнаа 24 приколки од камион и 3 тракторски приколки најразличен отпад, кој несовесните граѓани го фрлаат покрај патот.

  „Ова депонија е со цврст отпад и шут, меѓутоа за мотивација и за старт почнавме од тука. Кумановци живеат во ѓубре и смет, кое секојдневно самите го создаваат. Ниту 100 јавни претпријатија не можат да исчистат колку граѓаните можат да извалкаат и да ја загадат животната средина. Затоа, ова лето ‘Не биди ѓубре’ – кумановска параформација, ќе биде цело лето активна и ќе правиме напори секој викенд да исчистиме по едно вакво место во општината сè додека не проработи свеста кај граѓаните“, рече активистката Андријана Недељковски.

  Оваа е прва акција на граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“ во Куманово, каде што има голем број диви депонии. Дел од нив редовно чистат, но несовесните граѓани повторно ги создаваат.

  С. НИКОЛИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира