ЕВРОИЗВЕСТУВАЧОТ ВАЈГЛ: БОЈКОТОТ НА СДСМ УДАР ЗА ЕВРОПСКАТА ИДНИНА НА МАКЕДОНИЈА

a:1:{s:9:"td_source";s:23:"Брисел(МЕТА)

  ЕВРОИЗВЕСТУВАЧОТ ВАЈГЛ: БОЈКОТОТ НА СДСМ УДАР ЗА ЕВРОПСКАТА ИДНИНА НА МАКЕДОНИЈА

  Одлуката на водечката македонска опозициска партија СДСМ да не учествува на предвремените парламентарни избори на 5 јуни може да претставува сериозен удар не само за процесот на демократизација на земјата, туку и на нејзината стабилност и на нејзината европска иднина во целост, изјави за „Мета“, европратеникот и специјален известувач за Македонија, Иво Вајгл.

  – Обвиненијата за неправилности, недостигот на транспарентот и одложувањето на имплементирањето на Договорот од Пржино треба сериозно да се разгледаат – оцени Вајгл.

  Европратеникот сепак оцени дека не е доцна за да се создадат услови, кои ќе овозможат сите да учествуваат на изборите закажани за 5 јуни.

  – Без разлика, се уште има доволно време за да се имплементираат некои од важните реформи и мерки со цел да се исполнат барањата на сите учесници во изборниот процес и за да се однесе земјата во понапредно ниво на демократија – рече Вајгл.

  Специјалниот известувач оцени дека последните настани во земјата сериозно ја загрозуваат евроатлантската иднина.

  – Европската комисија и Европскиот парламент, заедно со претставниците на САД вложија големи напори за да осигураат дека претстојните избори ќе и дадат шанса на земјата за нов почеток на патот кон евроатлантските интеграции. Оваа шанса сега може да биде пропуштена поради недостиг на волја, одговорност и подготвеност да се направи компромис во интерес на државата – заклучува Вајгл.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари