„ХЕДА ГАБЛЕР“ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР ОД СКОПЈЕ ГО ОТВОРА 58. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

  „ХЕДА ГАБЛЕР“ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР ОД СКОПЈЕ ГО ОТВОРА 58. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“Сара Климоска и Сања Арсовска во сцена од „Хеда Габлер“, во режија на Васил Христов. (Фото: Драмски театар)

  Педесет и осмото издание на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински“ во Прилеп почнува вечерва со отворањето на изложбата „Горан Стефановски и книгите“ во 19 часот во Градската библиотека „Борка Талески“.

  Половина час подоцна, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ е свеченото доделување на наградите за животно дело, за актерите Мими Таневска-Србиновска и Јордан Витанов, а потоа следи изведбата на претставата  „Хеда Габлер“ во режија на Васил Христов, а продукција на Драмскиот театар од Скопје.

  „Сакам да имаме фестивал кој ќе се менува, но и ќе го менува театарскиот контекст, кој ќе иницира промени кај секој што избрал да се занимава со театар. И видливо е тоа, посебно деновиве во Прилеп дека успеваме на некој начин да ја почнеме промената. Тргнавме од начинот на организација, да ги поедноставиме и осовремениме сите активности во самиот процес, да ја креираме поинаквата естетика, па дури и да почнеме со онлајн продажбата на билетите за првпат оваа година. Фестивалот сакам да го поставиме на мапата на сериозни театарски фестивали и да го задржи статусот на најстариот и најважниот театарски фестивал во
  Македонијa“ вели Ана Стојаноска, уметничка директорка на фестивалот.

  Вкупно 11 претстави во продукција на националните театри и пет претстави во придружната програма ќе бидат одиграни до 14 јуни во Прилеп, обединети под концептот „Ново читање“ што ги опфаќа двете потпрограми: „Новото читање на драмите од авторот во фокус – Горан Стефановски“ и „Ново читање на класиците“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира