ИЗБОР ОД ЗБИРКАТА НА МСУ СКОПЈЕ ВГОДИНА ЌЕ БИДЕ ИЗЛОЖЕНА ВО КУНСТХАЛЕ ВИЕНА

  ИЗБОР ОД ЗБИРКАТА НА МСУ СКОПЈЕ ВГОДИНА ЌЕ БИДЕ ИЗЛОЖЕНА ВО КУНСТХАЛЕ ВИЕНАОд средбите на директорките на МСУ и Кунстхале, Мира Гаќина и Сабина Саболовиќ, и посетата на фотографката Елфи Семотан во депото на МСУ. (Фото: МСУ)

  Селекција на дела од вредната уметничка збирка на Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ) на почетокот на следната година за првпат ќе биде претставена во музејот Кунстхале, дел од Музејската четврт во Виена, соопшти МСУ.

  „Концептот предвидува 8 меѓународни уметници да направат своја селекција од колекцијата и да осмислат поставка со која ќе воспостават дијалог помеѓу овие дела и нивната работа. Идејата е да се види како денес уметниците ја доживуваат оваа збирка, настаната преку уметничката солидарност. Дел од изложбата ќе биде и документарна секција за Скопје, трансформацијата на градот и приказната за МСУ-Скопје и неговата колекција. Тоа значи дека во една од европските метрополи и најпознати уметнички центри ќе бидат афирмирани и драгоцената збирка на МСУ и градот Скопје“, велат од МСУ.

  Уметници, кои веќе избираат дела од збирката на МСУ со кои ќе воспостави дијалог помеѓу делата и нивната работа се Брук Ендру (Австралија), Јане Чаловски (Македонија), Христина Ивановска (Македонија), Синиша Илиќ (Србија), Иман Иса (Австрија) и Ѓулсун Карамустафа (Турција). Уметница, која создава фотографии од Скопје и МСУ е Елфи Семотан (Австрија), и уметница која прави патопис низ градот и музејот е Барби Марковиќ (Србија).

  „Досега во посета на Скопје и МСУ беа најголемиот дел од уметниците, кои веќе започнаа со фотографирање и избор на дела од уметничката колекција на музејот. Присуството на Брук Ендру и Иман Иса во МСУ – Скопје, покрај нивните обврски врзани со претстојната изложба, МСУ го искористи да одржат и ‘Уметнички разгвоор’ за поширока публика. За време на својот престој во МСУ, Синиша Илиќ ја истражуваше колекцијата и правеше избор на дела, додека Барби Марковиќ, во своите истражувања за музејот и Скопје, собираше информации, кои понатаму ќе ѝ послужат околу креирање пишани тeкстови поврзани за изложбата. Неодамна во посета на МСУ беше и Елфи Семотан, една од најпознатите современи фотографки, која сними фотографии од нашиот музеј и од неколку клучни локации на Скопје“, велат од МСУ.

  „Во Кунстхале имавме неколку работни средби на кои разговаравме за овој амбициозен проект. Кураторскиот тим на оваа важна институција и неколку меѓународно признаени уметници, претходно веќе беа во МСУ – Скопје, каде почнаа да ја прават селекцијата, за тоа, кои од значајните дела на нашата колекција ќе бидат изложени следната година во Кунстхале. Она на што работиме сега е да видиме и каков е интересот за гостување на овој проект и во други сродни музеи низ Европа и пошироко. Важно е да се знае дека ова ново читање на нашата колекција ќе и биде претставено и на нашата публика, по завршувањето на изложбата во Кунстхале во Виена. Нашите активности врзани за промовирање на колекцијата на МСУ предизвикаа и реакција кај значајни современи уметници, кои одлучија да донираат свои дела на МСУ: Ахмет Огут, Јонас Стаал, Артур Жмијевски и Павел Алтхамер, колективот Что делат, Таниа Бругера и други. Се работи за едни од водечките уметници на светската уметничка сцена денес“, велидиректорката на МСУ Мира Гаќина.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира