ПРОДУЦЕНТОТ НИКОЛА КИМОВСКИ Е НОВ В. Д. ДИРЕКТОР НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОДЕН ТЕАТАР

    ПРОДУЦЕНТОТ НИКОЛА КИМОВСКИ Е НОВ В. Д. ДИРЕКТОР НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОДЕН ТЕАТАРКимовски е театарски и филмски продуцент. (Фото: МНТ)

    Театарскиот и филмски продуцент Никола Кимовски е именуван за в. д. директор на Македонскиот народен театар (МНТ), откако Симона Угриновска поднесе оставка на функцијата на која беше од 2018, соопшти МНТ.

    Кимовски е назначен за директор согласно денешното решение од Министерството за култура, потпишано од министерот за култура Зоран Љутков.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира