Таг: МНТ

1 2 3 9 10 / 90 НАПИСИ
СЕКОЈ ТЕАТАР СИ ИМА СВОЈ ТАЛЕ – НЕНАМЕТЛИВ, ВРЕДЕН, ДРУГАР, КАЖАА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА АКТЕРОТ ТРАЈЧЕ ЃОРГИЕВ ВО МНТ

СЕКОЈ ТЕАТАР СИ ИМА СВОЈ ТАЛЕ – НЕНАМЕТЛИВ, ВРЕДЕН, ДРУГАР, КАЖАА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА АКТЕРОТ ТРАЈЧЕ ЃОРГИЕВ ВО МНТ

Со повеќеминутен аплауз, исечоци од актерските изведби и со присетувања за неговата неуморна работа, актерската и театарската фела се прости од својот ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ ТРАЈЧЕ ЃОРГИЕВ, ОСНОВАЧОТ НА ФЕСТИВАЛОТ НА ПАНТОМИМА ПАНФИЗ

ПОЧИНА АКТЕРОТ ТРАЈЧЕ ЃОРГИЕВ, ОСНОВАЧОТ НА ФЕСТИВАЛОТ НА ПАНТОМИМА ПАНФИЗ

На 56-годишна возраст почина актерот и режисер Трајче Ѓоргиев, кој беше и основач на меѓународниот фестивал на пантомима и физички театар ПАНФИЗ. Ѓор ...
ДЕНЕС СЕКОЈ Е ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ СО „ГУГЛ“, ВЕЛИ БЛАГОЈ ВЕСЕЛИНОВ ПРЕД УТРЕШНАТА ПРЕМИЕРА НА „ИВАНОВ“ ВО МНТ

ДЕНЕС СЕКОЈ Е ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ СО „ГУГЛ“, ВЕЛИ БЛАГОЈ ВЕСЕЛИНОВ ПРЕД УТРЕШНАТА ПРЕМИЕРА НА „ИВАНОВ“ ВО МНТ

Актерот Благој Веселинов ја игра насловната улога во претставата „Иванов“ од А. П. Чехов, чија премиера е закажана за утре (26 мај) во 20 часот во Мак ...
АКТЕРИ ОД МНТ ВЕЖБААТ КАЧУВАЊЕ НА КАРПИ НА МАТКА СО АЛПИНИСТИ ЗА ПРЕТСТАВАТА „ИВАНОВ“ НА БУЗАЛКОВСКА

АКТЕРИ ОД МНТ ВЕЖБААТ КАЧУВАЊЕ НА КАРПИ НА МАТКА СО АЛПИНИСТИ ЗА ПРЕТСТАВАТА „ИВАНОВ“ НА БУЗАЛКОВСКА

Актерската екипа од претставата „Иванов“ по А. Д. Чехов, во режија на Зоја Бузалковска, во продукција на Македонскиот народен театар (МНТ) периодов им ...
КАТЕ КРСТЕВА ЈА ИМАШЕ ШИФРАТА ЗА ЗДРАВЈЕ – СМЕАТА, РЕЧЕ ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО МНТ

КАТЕ КРСТЕВА ЈА ИМАШЕ ШИФРАТА ЗА ЗДРАВЈЕ – СМЕАТА, РЕЧЕ ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО МНТ

Катерина Крстева беше почитувана колешка меѓу актерската фела и омилен лик од малите екрани со најголема популарност пред генерациите телевизиски глед ...
ПОЧИНА ГЛУМИЦАТА КАТЕРИНА КРСТЕВА, НАЈПОЗНАТА КАКО МАРА ПОПАРА

ПОЧИНА ГЛУМИЦАТА КАТЕРИНА КРСТЕВА, НАЈПОЗНАТА КАКО МАРА ПОПАРА

Актерката Катерина Крстева, во публиката позната како Мара Попара по улогата во филмот „Во кафулето кај Гене“, почина на 85 години, соопшти Македонски ...
ПРЕМИЕРА НА МАКЕДОНСКО-ГРЧКАТА ПРЕТСТАВА „БАКХИ: АГАВА“ НА НИНА НИКОЛИЌ ВО МНТ

ПРЕМИЕРА НА МАКЕДОНСКО-ГРЧКАТА ПРЕТСТАВА „БАКХИ: АГАВА“ НА НИНА НИКОЛИЌ ВО МНТ

Режисерката Нина Николиќ во Македонскиот народен театар (МНТ) ја постави претставата „Бакхи: Агава“, копродукција на „Перипетија продукција“, МНТ и Гр ...
НЕ ЈА ГЛЕДАМЕ ВОЈНАТА ОД ШТО СМЕ ПРЕОКУПИРАНИ СО СИТНИ РАБОТИ, ВЕЛАТ АКТЕРКИТЕ КЛИМОСКА И ТРПКОСКА ОД НОВАТА ПРЕТСТАВА НА УНКОВСКИ

НЕ ЈА ГЛЕДАМЕ ВОЈНАТА ОД ШТО СМЕ ПРЕОКУПИРАНИ СО СИТНИ РАБОТИ, ВЕЛАТ АКТЕРКИТЕ КЛИМОСКА И ТРПКОСКА ОД НОВАТА ПРЕТСТАВА НА УНКОВСКИ

Идентитет, себепронаоѓање, љубов и омраза, фамилијарни врски, војна, Израел, Палестина се дел од темите кои провејуваат низ претставата „Сите сме птиц ...
МНТ ИМА СЕРТИФИКАТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ОД ВЕШТАК, КОЈ ДОПОЛНИТЕЛНО ИСПИТУВА КАКО МОЖЕ ДА СЕ ЗАКАЧАТ ЛУСТЕРИ НА ГИПС, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА УГРИНОВСКА

МНТ ИМА СЕРТИФИКАТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ОД ВЕШТАК, КОЈ ДОПОЛНИТЕЛНО ИСПИТУВА КАКО МОЖЕ ДА СЕ ЗАКАЧАТ ЛУСТЕРИ НА ГИПС, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА УГРИНОВСКА

Македонскиот народен театар (МНТ) е безбеден и за вработените и за публиката, констатираше вештак кој е градежен инженер од Бирото за судски вештачења ...
ТЕХНИЧКИОТ ДИРЕКТОР НА МНТ ПЛИВАЛ ВО ПОПЛАВЕНИОТ ПОДРУМ ЗА ДА ЈА ИСКЛУЧИ СТРУЈАТА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ТЕХНИЧКИОТ ДИРЕКТОР НА МНТ ПЛИВАЛ ВО ПОПЛАВЕНИОТ ПОДРУМ ЗА ДА ЈА ИСКЛУЧИ СТРУЈАТА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Техничкиот директор на Македонскиот народен театар (МНТ) Гунтер Кубе, буквално пливал во вода до појасот за да стигне до осигурувачите во подрумот и д ...
1 2 3 9 10 / 90 НАПИСИ