НАТРАПНИК ВЛЕЗЕ ВО ВИНАРИЈА ВО ШПАНИЈА И ИСПУШТИ 60.000 ЛИТРИ ВИНО ВРЕДНО НАД ДВА МИЛИОНА ЕВРА

  НАТРАПНИК ВЛЕЗЕ ВО ВИНАРИЈА ВО ШПАНИЈА И ИСПУШТИ 60.000 ЛИТРИ ВИНО ВРЕДНО НАД ДВА МИЛИОНА ЕВРАСнимки од надзорна камера покажуваат човек со качулка кој се движи меѓу резервоарите и брзо ги отвора (Фото: АФП)

  Шпанска винарија пријави загуба од над два милиона евра откако неидентификувано лице влегло внатре и испуштило 60.000 литри вино. Од винаријата „Кепа 21“ кажаа дека истуреното вино припаѓа на два од нивните најскапи вида.

  Инцидентот се случил во неделата во 3:30 часот и полицијата отвори истрага. Претставник на винаријата изјави дека се чини дека натрапникот добро знаел што прави.

  Снимки од надзорна камера покажуваат човек со качулка кој се движи меѓу резервоарите и брзо ги отвора, предизвикувајќи истекување на виното.

  Многу е тешко да се отворат резервоарите без претходно знаење, тоа вклучува и безбедносни механизми. Затоа претпоставуваме дека натрапникот знаел како се отвораат вакви резервоари. Тој лесно се движи низ темницата и изгледа дека добро го познава теренот“, кажаа од винаријата, која се наоѓа во мало село во северозападна Шпанија.

  Натрапникот отворил пет резервоари, од кои три биле полни со вино.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира