ОБЛЕЧИ СЕ ВО СЛОЕВИ, КАКО ЗЕЛКА – СОВЕТ ОД ЖИТЕЛИТЕ НА ЈАКУТСК КОИ ЖИВЕАТ НОРМАЛНО НА МИНУС 50 СТЕПЕНИ ЦЕЛЗИУСОВИ

  ОБЛЕЧИ СЕ ВО СЛОЕВИ, КАКО ЗЕЛКА – СОВЕТ ОД ЖИТЕЛИТЕ НА ЈАКУТСК КОИ ЖИВЕАТ НОРМАЛНО НА МИНУС 50 СТЕПЕНИ ЦЕЛЗИУСОВИНавистина не го чувствуваш студот во градот. Или можеби само мозокот те подготвува за тоа и ти кажува дека сè е нормално, велат жителите на најстудениот град на светот. (Фото: Алами)

  Температурите неделава се спуштија до минус 50 степени Целзиусови во Јакутск, за време на ненормално долгиот студен бран во сибирскиот град познат како најстудениот на земјата. На 5.000 километри источно од Москва во вечниот мраз на рускиот Далечен Исток, жителите на рударскиот град често гледаат дека термометарот редовно паѓа многу под минус 40.

  Пазар на отворено за замрзната риба. (Фото: Алами)

  „Не можеш да се избориш. Или се прилагодуваш и се облекуваш соодветно или страдаш“, рече Анастасија Груздева, излезена надвор со две марами, два пара ракавици и повеќе капи и качулки. „Навистина не го чувствуваш студот во градот. Или можеби само мозокот те подготвува за тоа и ти кажува дека сè е нормално“, додаде таа во градот обвиен со ледена магла.

  Друг жител, Нургусун Старостина, кој продава замрзната риба на пазар без потреба од фрижидер или замрзнувач, вели дека нема посебни тајни за справување со студот.

  „Само облечи се топло“, вели таа. „Во слоеви, како зелка!”

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира