Таг: Сибир

ЧАДОТ ОД ШУМСКИТЕ ПОЖАРИ ВО СИБИР ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА СТИГНАЛ ДО СЕВЕРЕН ПОЛ

ЧАДОТ ОД ШУМСКИТЕ ПОЖАРИ ВО СИБИР ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА СТИГНАЛ ДО СЕВЕРЕН ПОЛ

Чадот од шумските пожари во Сибир првпат во историјата стигнал до Северен Пол, додека руските власти предупредуваат дека ситуацијата се влошува. Сибир ...
ВО СИБИРСКИ РУСКИ ГРАД НА АРКТИКОТ ИЗМЕРЕНА РЕКОРДНА ТЕМПЕРАТУРА ОД 38 ЦЕЛЗИУСОВИ СТЕПЕНИ

ВО СИБИРСКИ РУСКИ ГРАД НА АРКТИКОТ ИЗМЕРЕНА РЕКОРДНА ТЕМПЕРАТУРА ОД 38 ЦЕЛЗИУСОВИ СТЕПЕНИ

Град во Сибир кој се карактеризира со најголемите температурни разлики на светот регистрираше нов рекорд како резултат на жешкиот бран предизвикан од ...
ЛЕТНИТЕ ПОЖАРИ НА АРКТИК СЕ ВООБИЧАЕНА ПОЈАВА, НО НИКОГАШ НЕ БИЛЕ СО ВАКВИ ОБЕМ И ИНТЕНЗИТЕТ

ЛЕТНИТЕ ПОЖАРИ НА АРКТИК СЕ ВООБИЧАЕНА ПОЈАВА, НО НИКОГАШ НЕ БИЛЕ СО ВАКВИ ОБЕМ И ИНТЕНЗИТЕТ

Веќе неколку недели, врвот на светот е во оган. Како последица на рекордно високите температури и силните ветрови, горат огромни пространства на Аркти ...
ДЕСЕТИЦИ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАРОТ ВО ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО РУСКИОТ ГРАД КЕМЕРОВО

ДЕСЕТИЦИ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАРОТ ВО ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО РУСКИОТ ГРАД КЕМЕРОВО

Десетици луѓе загинаа, меѓу нив и деца, во пожарот што се прошири низ трговски центар во рускиот град Кемерово во Сибир. Властите потврдија дека им ...
102-ГОДИШЕН ПРЕЖИВЕАН НА ХОЛОКАУСТОТ СЕ СРЕТНА СО ВНУК ЗА КОЈ НЕ НИ ЗНАЕЛ ДЕКА ПОСТОИ

102-ГОДИШЕН ПРЕЖИВЕАН НА ХОЛОКАУСТОТ СЕ СРЕТНА СО ВНУК ЗА КОЈ НЕ НИ ЗНАЕЛ ДЕКА ПОСТОИ

Сто и двегодишен Полјак, кој седум децении верувал дека целото негово семејство настрадало во Холокаустот, се сретна со внук, за кој не ни знаел дека ...
5 / 5 НАПИСИ