Таг: град

1 2 10 / 19 НАПИСИ
40 МИНУТИ ВРНЕШЕ ГРАД ВО КРУШЕВСКО И МОГИЛА, ГИ СОТРЕ ПИПЕРКИТЕ И КРОМИДОТ ВО БУЧИН

40 МИНУТИ ВРНЕШЕ ГРАД ВО КРУШЕВСКО И МОГИЛА, ГИ СОТРЕ ПИПЕРКИТЕ И КРОМИДОТ ВО БУЧИН

Невреме, проследено со 40-минутни врнежи од град, предизвика големи штети во села од Крушевско и Могила. Градот ги уништи насадите со пиперки и кромид ...
МЕСЕЦОВ ИСКОРИСТЕНИ ПОВЕЌЕ РАКЕТИ ПРОТИВ ГРАД ОТКОЛКУ ЦЕЛА ЛАНСКА ГОДИНА

МЕСЕЦОВ ИСКОРИСТЕНИ ПОВЕЌЕ РАКЕТИ ПРОТИВ ГРАД ОТКОЛКУ ЦЕЛА ЛАНСКА ГОДИНА

Безмалку стотина ракети биле искористени врз градоносните облаци во Пелагонија, Битолско, Демирхисарско и Кичевско вчера попладне во периодот од три и ...
БИТОЛА ПОГОДЕНА ОД СИЛНО НЕВРЕМЕ СО ДОЖД И ГРАД

БИТОЛА ПОГОДЕНА ОД СИЛНО НЕВРЕМЕ СО ДОЖД И ГРАД

Силни врнежи од дожд и град ја зафатија Битола попладнево. Град со големина на орев погоди неколку битолски населби, а поројниот дожд кој траеше петна ...
И ПОКРАЈ МЕРКИТЕ ЗА ЗАШТИТА, ГРАДОТ ПРЕДВРЕМЕ ГО СОБРА РОДОТ ВО ПРЕСПА

И ПОКРАЈ МЕРКИТЕ ЗА ЗАШТИТА, ГРАДОТ ПРЕДВРЕМЕ ГО СОБРА РОДОТ ВО ПРЕСПА

Иако беше искористено авионско засејување на облаци како превентивна мерка за заштита од временски непогоди, вчера попладне големо невреме со врнежи о ...
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ФОРМИРА ФОНДАЦИЈА „РАЗВОЕН ИНСТИТУТ СКОПЈЕ“ ЗА ПОКВАЛИТЕТЕН ЖИВОТ И РАЗВОЈ НА ГРАДОТ

ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ФОРМИРА ФОНДАЦИЈА „РАЗВОЕН ИНСТИТУТ СКОПЈЕ“ ЗА ПОКВАЛИТЕТЕН ЖИВОТ И РАЗВОЈ НА ГРАДОТ

Град Скопје ќе формира фондација „Развоен институт Скопје“ која треба да го подобри квалитетот на живот и ќе обезбеди подобро планирање и одржлив разв ...
ВО БИТОЛА УТРОВО -22 СТЕПЕНИ ЦЕЛЗИУСОВИ, НЕМА ПОГОЛЕМИ ШТЕТИ

ВО БИТОЛА УТРОВО -22 СТЕПЕНИ ЦЕЛЗИУСОВИ, НЕМА ПОГОЛЕМИ ШТЕТИ

Со измерени минус 22 степени Целзиусови, Битола утрово беше најстуден град во земјава. Постудено беше дури и од планинските места како Берово, Маврово ...
ИЗБЕГАВ ОД ГРАД ЗАШТО ТАМУ СÈ Е НЕЗДРАВО, ВЕЛИ ВЕЛЕШАНЕЦОТ ДИМЧЕ АЦКОВ КОЈ СИ ИЗГРАДИ КУЌА ОД ЗЕМЈА И ГЛИНА И ЖИВЕЕ ЕКОЛОШКИ

ИЗБЕГАВ ОД ГРАД ЗАШТО ТАМУ СÈ Е НЕЗДРАВО, ВЕЛИ ВЕЛЕШАНЕЦОТ ДИМЧЕ АЦКОВ КОЈ СИ ИЗГРАДИ КУЌА ОД ЗЕМЈА И ГЛИНА И ЖИВЕЕ ЕКОЛОШКИ

Велешанецот Димче Ацков две години живее далеку од градската врева, сам во близина на поранешна Порцеланка и реката Тополка. Своеволно решил да ги нап ...
ЈАБОЛКАТА ОШТЕТЕНИ ОД ЛАНСКИОТ ГРАД СЕ КАКО ЛАМПИОНИ НА ОВОШТАРНИЦИТЕ ВО ПРЕСПА

ЈАБОЛКАТА ОШТЕТЕНИ ОД ЛАНСКИОТ ГРАД СЕ КАКО ЛАМПИОНИ НА ОВОШТАРНИЦИТЕ ВО ПРЕСПА

На дрвјата во Преспа не им требаат лампиони. Како ретко кога за Новогодишните празници, останаа накитени со јаболкцата што лани во јули ги оштетни гра ...
ЗА ТРЕТИНА ПОМАЛ РОДОТ НА ЈАБОЛКАТА ВО ПРЕСПА, ЌЕ БИДЕ И ПОЛОШО АКО ИМА НЕВРЕМЕ

ЗА ТРЕТИНА ПОМАЛ РОДОТ НА ЈАБОЛКАТА ВО ПРЕСПА, ЌЕ БИДЕ И ПОЛОШО АКО ИМА НЕВРЕМЕ

Последиците од климатските промени се повеќе од очигледни во Преспа. За петнаесетина дена ќе започне бербата на годинешниот род, а дел од јаболкниците ...
ДЕСЕТИНА САНТИМЕТРИ ГРАД ПАДНА ВО ТЕТОВСКИТЕ СЕЛА ВАРВАРА И ЛЕШОК, ИМА ГОЛЕМА ШТЕТА

ДЕСЕТИНА САНТИМЕТРИ ГРАД ПАДНА ВО ТЕТОВСКИТЕ СЕЛА ВАРВАРА И ЛЕШОК, ИМА ГОЛЕМА ШТЕТА

Попладнево силно невреме ги зафати тетовските села Варвара и Лешок. Невремето проследено со силен дожд и град предизвика големи штети врз градините и ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ