10 ПОЧИНАТИ И 23 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.755 ТЕСТОВИ ВО ИЗМИНАТОТО ДЕНОНОЌИЕ

  10 ПОЧИНАТИ И 23 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.755 ТЕСТОВИ ВО ИЗМИНАТОТО ДЕНОНОЌИЕБројот на активни случаи изнесува 1.197. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се пријавени се 10 починати лица поврзани со компликации од ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Од починатите, 5 лица се од Скопје (88г,80г,74г,66г,57г) и по едно лице од Куманово (88г), Битола (63г), Кавадарци (78г), Струга (76г) и Кочани (83г). Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 8 во болнички услови.

  Во последните 24 часа се направени 2.755 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 15, Куманово и Прилеп – по 2, Охрид, Струмица, Кичево и Кратово – по 1.

  Направените 2.755 тестови се преку: ИЈЗ-414, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–19,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–66, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-244, Биотек-431, Систина-165, лабораторија Лаор-451, Синлаб-19, Ремедика-15, Плодност–71, Генеа–95, Никоб лаб-19, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 431.

  Досега во земјата се направени вкупно 794.832 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.269, бројката на оздравени пациенти е 148.664, на починати е 5.408, а бројот на активни случаи изнесува 1.197.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68508, Активни 506
  Куманово 8825, Активни 114
  Прилеп 8301, Активни 58
  Тетово 7212, Активни 49
  Битола 6291, Активни 61
  Велес 5468, Активни 21
  Гостивар 5171, Активни 24
  Кавадарци 5151, Активни 10
  Охрид 5001, Активни 53
  Штип 4959, Активни 22
  Струмица 4110, Активни 41
  Струга 2980, Активни 26
  Кочани 2787, Активни 19
  Кичево 2563, Активни 43
  Гевгелија 2191, Активни 9
  Неготино 2183, Активни 9
  Свети Николе 1522, Активни 10
  Ресен 1234, Активни 12
  Крива Паланка 1219, Активни 3
  Радовиш 1158, Активни 34
  Берово 1029, Активни 3
  Делчево 971, Активни 9
  Дебар 940, Активни 1
  Виница 881, Активни 21
  Пробиштип 789, Активни 4
  Валандово 666, Активни 1
  Богданци 494, Активни 2
  Крушево 490, Активни 5
  Демир Хисар 397, Активни 4
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 374, Активни 13
  Македонски Брод 359, Активни 3
  Пехчево 268, Активни 1
  Македонска Каменица 249, Активни 6
  Дојран 132, Активни 0

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира