12 ПОЧИНАТИ И УШТЕ 154 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 1.967 ТЕСТОВИ

  12 ПОЧИНАТИ И УШТЕ 154 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 1.967 ТЕСТОВИВо земјава има 12.786 активни болни од ковид-19. (Фото: К. Попов)

  Дванаесет лица починаа од ковид-19 во последните 24 часа во болнички услови, а регистрирани се 154 нови позитивни од 1.967 тестови, вели Министерството за здравство.

  Пријавени се 10 починати лица од Скопје (90г, 90г, 82г, 74г, 73г, 73г, 71г, 67г, 67г и 53г), по едно починато лице од Штип (84г) и Валандово (30г).

  Новозаболени се регистрирани во: Скопје – 118, Куманово – 12, Кавадарци – 5, Прилеп и Битола – по 3, Велес, Кичево, Кочани, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Струмица, Виница и Кратово – по 1.

  Регистрирани се 408 оздравени пациенти

  Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 187.068, оздравеа 167.810, починаа 6.472, а активни случаи се 12.786.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 81122, Активни 5761
  Куманово 11031, Активни 904
  Тетово 10747, Активни 994
  Прилеп 8909, Активни 275
  Гостивар 7922, Активни 525
  Битола 6941, Активни 245
  Велес 6037, Активни 284
  Охрид 5817, Активни 667
  Кавадарци 5744, Активни 195
  Струмица 5613, Активни 500
  Штип 5562, Активни 238
  Кичево 3877, Активни 433
  Струга 3755, Активни 638
  Кочани 3134, Активни 128
  Гевгелија 2355, Активни 73
  Неготино 2295, Активни 39
  Свети Николе 1824, Активни 105
  Ресен 1508, Активни 102
  Радовиш 1477, Активни 110
  Дебар 1442, Активни 133
  Крива Паланка 1350, Активни 51
  Берово 1193, Активни 39
  Делчево 1108, Активни 65
  Виница 1006, Активни 45
  Пробиштип 895, Активни 43
  Валандово 785, Активни 28
  Богданци 543, Активни 19
  Кратово 527, Активни 50
  Крушево 518, Активни 15
  Македонски Брод 461, Активни 31
  Демир Хисар 423, Активни 14
  Демир Капија 406, Активни 4
  Пехчево 310, Активни 8
  Македонска Каменица 292, Активни 21
  Дојран 139, Активни 4

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира