13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, 129 ПОЗИТИВНИ ОД 954 ТЕСТОВИ, АКТИВНИ СЕ 6.590

  13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, 129 ПОЗИТИВНИ ОД 954 ТЕСТОВИ, АКТИВНИ СЕ 6.590На Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 625 болни. (Фото: К. Попов)

  Во болнички услови по компликации од ковид-19 починаа 13 пациенти, со што досега во земјава од почетокот на коронакризата вкупно починаа 3.076 лица. Во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19.

  Починати се 5 пациенти од Скопје (76, 70, 61, 58, 54 ), 2 пациенти од Кавадарци (87, 78 ), и по еден пациент од Тетово (73), Куманово (79), Охрид (66), Гевгелија (73), Прилеп (80) и Неготино (61).

  Новозаболените се регистрирани во: Скопје – 76, Кавадарци – 19, Неготино – 9, Прилеп – 6, Велес, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Тетово – по 2 , Битола – 9, Гостивар, Штип, Кичево, Виница , Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

  Во изминатите 24 часа во Ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти. На Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 625 и има околу 440 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

  Регистрирани се 342 оздравени пациенти од: Скопје – 101 , Кавадарци – 49, Делчево – 45, Охрид и Струга – по 22, Велес – 18, Прилеп – 14, Неготино – 11, Тетово – 7, Куманово – 6, Гостивар, Демир Капија, Свети Николе и Берово – по 5, Штип – 4, Гевгелија , Радовиш и Валандово – по 3, Битола, Струмица, Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Богданци – по 2, Кочани и Кратово – по 1.

  Направени се 854 тестови преку: ИЈЗ-86, ЦЈЗ Скопје-83, Авицена-0, Биотек-67, Жан Митрев (Филип Втори)-140, Систина-215, Лаор–0, МАНУ-0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 263, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

  Досега во земјата се направени 503.565 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата се 99.408, оздравеа 89.742, активни случаи се 6.590.
  Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови
  Скопје 76, активни 2938
  Куманово 2, активни 208
  Тетово 2, активни 228
  Прилеп 6, активни 473
  Гостивар 1, активни 118
  Штип 1, активни 95
  Битола, активни 138
  Велес, 3, активни 212
  Охрид, 3, активни 382
  Кавадарци 19, активни 454
  Струмица, активни 156
  Струга, 3, активни 157
  Кочани, активни 47
  Кичево 1, активни 62
  Гевгелија, активни 130
  Неготино 9, активни 129
  Свети Николе, активни 19
  Ресен, активни 68
  Дебар, активни 43
  Крива Паланка, активни 51
  Радовиш, активни 37
  Делчево, активни 188
  Берово, активни 27
  Пробиштип, активни 21
  Виница 1, активни 23
  Валандово, активни 20
  Кратово, активни 32
  Демир Хисар, активни 12
  Крушево, активни48
  Македонски Брод 1, активни 8
  Богданци, активни 20
  Демир Капија 1, активни 29
  Македонска Каменица, активни 5
  Пехчево, активни 3
  Дојран, активни 9

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира