14 ПОЧИНАТИ И НОВИ 882 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 6.591 ТЕСТ

  14 ПОЧИНАТИ И НОВИ 882 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 6.591 ТЕСТОд почетокот на пандемијата починати се 5.668, а бројот на активни случаи изнесува 11.106. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 882 нови случаи на ковид-19 од направени 6.591 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје – 333, Тетово – 109, Струмица – 80, Куманово – 59, Гостивар – 46, Кичево – 42, Штип и Дебар – по 28, Охрид – 20, Велес – 18, Прилеп – 17, Струга – 14, Кавадарци и Кочани – по 12, Битола и Свети Николе – по 9, Ресен – 8, Богданци и Кратово – по 6, Неготино и Радовиш – по 5, Гевгелија, Виница и Македонски Брод – по 3, Делчево и Пробиштип – по 2, Берово, Крушево и Демир Хисар – по 1.

  Изминатите 24 часа се пријавени 14 починати лица: по 4 починати лица од Скопје (54г,68г,69г, и 84г), и Тетово (49г,67г,68г и 81г), 3 починати лица од Гостивар (49г,72г и 74г), по едно починато лице од Куманово (72г), Охрид (82г) и Виница (77г).
  Од пријавените починати лица сите се починати во болнички услови.

  Направени се 6.591 тест преку: ИЈЗ-226, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–62, ЦЈЗ Куманово–57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–217, Жан Митрев (Филип Втори)-142, Авицена-444, Биотек-407, Систина-133, лабораторија Лаор-600, Синлаб-5, Ремедика-8, Плодност–100, Генеа -15, Никоб лаб-711, ВФВ Медикал-60, Ели Медика-89, Ројал Медика – 43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.091.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.108.429 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 168.872, бројката на оздравени пациенти е 152.098, на починати е 5.668, а бројот на активни случаи изнесува 11.106.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 73.019, Активни 3.693
  Куманово 9.742, Активни 715
  Прилеп 8.505, Активни 158
  Тетово 9.489, Активни 1855
  Битола 6.549, Активни 194
  Велес 5.617, Активни 125
  Гостивар 7.045, Активни 1513
  Кавадарци 5.299, Активни 111
  Охрид 5.330, Активни 303
  Штип 5.111, Активни 131
  Струмица 4.750, Активни 561
  Струга 3.311, Активни 322
  Кочани 2.908, Активни 96
  Кичево 3.274, Активни 555
  Гевгелија 2.240, Активни 43
  Неготино 2.199, Активни 14
  Свети Николе 1.593, Активни 61
  Ресен 1.327, Активни 90
  Крива Паланка 1.240, Активни 10
  Радовиш 1.246, Активни 66
  Берово 1.105, Активни 52
  Делчево 1.001, Активни 23
  Дебар 1.210, Активни 201
  Виница 926, Активни 33
  Пробиштип 804, Активни 15
  Валандово 716, Активни 35
  Богданци 512, Активни 18
  Крушево 497, Активни 7
  Демир Хисар 409, Активни 9
  Демир Капија 400, Активни 3
  Кратово 417, Активни 40
  Македонски Брод 406, Активни 40
  Пехчево 287, Активни 7
  Македонска Каменица 254, Активни 5
  Дојран 134, Активни 2

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира