14 ПОЧИНАТИ ЗА 24 ЧАСА ОД КОВИД-19 И УШТЕ 14 ОД 2 ДО 17 СЕПТЕМВРИ, 526 НОВИ ПОЗИТИВНИ

  14 ПОЧИНАТИ ЗА 24 ЧАСА ОД КОВИД-19 И УШТЕ 14 ОД 2 ДО 17 СЕПТЕМВРИ, 526 НОВИ ПОЗИТИВНИВкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 188.635. (Фото:К. Попов)

  Четиринаесет лица починаа од ковид-19 во изминатите 24 часа, а регистрирани се 526 нови случаи од 3.632 тестирања, вели Министерството за здравство.

  Пријавени се  : 9 починати лица од Скопје (83г, 83г, 77г, 76г, 74г, 63г, 57г, 51г и 42г), 2 починати лица од Куманово (63г и 60г) и по едно починато лице од Велес (75г), Кратово (42г) и Кичево (42г).
  Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, велат од Министерството, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 14 лица, со датум на смрт во период од 02 до 17 септември. Овие починати лица се: 4 од Скопје, 2 од Струмица и по едно починато лице од Берово, Кочани, Гостивар, Радовиш, Куманово, Тетово, Охрид и Гевгелија. Починатите се на возраст од 37-92 години, од кои 7 лица починале во болнички услови, додека останатите 7 лица се починати во домашни услови.

  Нови болни се регистрирани во: Скопје – 245, Куманово – 43, Велес – 22, Прилеп и Охрид – по 19, Штип – 18, Кавадарци – 17, Струмица – 16, Крива Паланка – 15, Битола – 12, Тетово – 11, Гостивар и Кочани – по 10, Кичево и Гевгелија – по 9, Свети Николе – 8, Виница и Валандово – по 6, Струга и Ресен – по 5, Кратово – 4, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 3, Делчево и Демир Хисар – по 2, Неготино, Дебар, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

  Регистрирани се 830 оздравени пациенти од: Скопје – 250, Струга – 186, Охрид – 103, Струмица – 91, Куманово – 28, Тетово – 22, Кичево – 18, Кавадарци – 17, Велес, Штип и Битола – по 12, Кочани – 10, Прилеп и Гостивар – по 9, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Берово – по 6, Кратово и Дебар – по 5, Ресен, Радовиш, Пробиштип, Делчево, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Крива Паланка, Виница и Богданци – по 1.

  Направени се 3.632 тестови преку: ИЈЗ-262, ЦЈЗ Скопје-97, ЦЈЗ Битола-59, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–74, ЦЈЗ Куманово-64, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија – 14, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–179, Жан Митрев (Филип Втори)-94, Авицена-191, Биотек-253, Систина-58, лабораторија Лаор-128, Синлаб-22, Ремедика-23, Плодност–51, Генеа-5, Никоб лаб-388, ВФВ Медикал-42, Ели Медика-64, Ројал Медика –10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.491.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.265.512 тестирање на ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 188.635, оздравени се 169.946, починаа 6.539, а активни случаи се 12.150.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 81913, Активни 5696
  Куманово 11158, Активни 931
  Тетово 10778, Активни 959
  Прилеп 8963, Активни 295
  Гостивар 7942, Активни 507
  Битола 6989, Активни 257
  Велес 6098, Активни 305
  Охрид 5863, Активни 474
  Кавадарци 5794, Активни 212
  Струмица 5643, Активни 323
  Штип 5611, Активни 242
  Кичево 3903, Активни 412
  Струга 3768, Активни 359
  Кочани 3168, Активни 132
  Гевгелија 2376, Активни 80
  Неготино 2301, Активни 43
  Свети Николе 1846, Активни 111
  Ресен 1523, Активни 108
  Радовиш 1492, Активни 112
  Дебар 1445, Активни 123
  Крива Паланка 1379, Активни 74
  Берово 1203, Активни 33
  Делчево 1113, Активни 67
  Виница 1017, Активни 52
  Пробиштип 903, Активни 44
  Валандово 800, Активни 34
  Богданци 544, Активни 16
  Кратово 541, Активни 51
  Крушево 518, Активни 15
  Македонски Брод 463, Активни 32
  Демир Хисар 430, Активни 20
  Демир Капија 407, Активни 5
  Пехчево 310, Активни 6
  Македонска Каменица 294, Активни 19
  Дојран 139, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира