16 ПОЧИНАТИ И 1.500 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД КОИ 195 РЕИНФЕКЦИИ

  16 ПОЧИНАТИ И 1.500 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД КОИ 195 РЕИНФЕКЦИИБројот на активни случаи изнесува 13.726. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 1.500 нови случаи на ковид-19 од направени 5.693 тестови, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Новите случаи се од: Скопје – 775, Кавадарци – 74, Битола – 66, Куманово – 60, Тетово – 56, Велес – 49, Гостивар – 45, Прилеп – 44, Охрид – 42, Струмица – 38, Кичево и Неготино – по 32, Гевгелија – 30, Кочани – 28, Радовиш – 22, Штип – 18, Струга – 11, Свети Николе и Дебар – по 10, Крива Паланка и Богданци – по 9, Валандово – 8, Делчево – 6, Ресен – 5, Демир Хисар – 4, Виница, Пробиштип , Македонски Брод , Македонска Каменица , Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 2, Берово, Кратово и Крушево – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (1.500), регистрирани се 195 реинфекции .

  Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 10 починати лица: по 2 од Скопје (75г и 87г), Куманово (72г и 80г) и Тетово ( 80г и 89г), и по 1 од Гостивар (62г), Демир Капија (73г), Прилеп (61г) и Струга (84г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 6 починати лица, Штип (1), Охрид (1), Кочани (1), Тетово (1), Скопје (1), и Кичево (1). Починатите се на возраст од 57г до 82г. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови и 3 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 13.01.2021 – 03.02.2022.

  Од вкупниот број на починати лица (n=16), 3 лица се целосно вакцинирани, а кај сите 16 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направенте 5.693 тестови се преку: ИЈЗ-455, ЦЈЗ Скопје-110, ЦЈЗ Битола-106, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-112, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Авицена-223, Биотек-208, Систина-110, лабораторија Лаор-211, Синлаб-33, Ремедика-13, Плодност-34, Генеа-13, Никоб Лаб-481, ВФВ Медикал-106, Ели Медика-49, Ројал Медика–43, Спектра-ММ-27, Рапид Лаб–23, Жан Митрев Струмица–16, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-23, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.948.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.814.187 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 277.137, бројот на оздравени пациенти е 254.862, на починати е 8.549, а бројот на активни случаи изнесува 13.726.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 126736, Активни 7398
  Куманово 15248, Активни 557
  Битола 13265, Активни 1019
  Прилеп 12986, Активни 524
  Тетово 12715, Активни 429
  Кавадарци 9369, Активни 540
  Гостивар 8974, Активни 247
  Велес 8709, Активни 329
  Охрид 8133, Активни 278
  Штип 7643, Активни 169
  Струмица 7458, Активни 302
  Кичево 5072, Активни 230
  Кочани 4749, Активни 155
  Струга 4468, Активни 128
  Гевгелија 3917, Активни 203
  Неготино 3326, Активни 199
  Свети Николе 2505, Активни 97
  Ресен 2438, Активни 169
  Радовиш 2357, Активни 134
  Крива Паланка 2258, Активни 81
  Делчево 1823, Активни 72
  Берово 1656, Активни 21
  Дебар 1527, Активни 31
  Валандово 1429, Активни 91
  Виница 1316, Активни 35
  Пробиштип 1265, Активни 19
  Богданци 935, Активни 80
  Кратово 894, Активни 27
  Крушево 829, Активни 23
  Демир Хисар 789, Активни 37
  Македонски Брод 658, Активни 42
  Македонска Каменица 515, Активни 21
  Демир Капија 505, Активни 19
  Пехчево 437, Активни 14
  Дојран 233, Активни 6

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира