18 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.411 ТЕСТОВИ И ЕДЕН ПОЧИНАТ ЗА ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ

  18 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.411 ТЕСТОВИ И ЕДЕН ПОЧИНАТ ЗА ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕВо изминатите 24 часа во Ковид- центрите во Скопје има хоспитализирани 3 нови пациенти. (Фото: К. Попов)

  Шеесет и едногодишно лице од Скопје е пријавено за починато од ковид-19 во денешната статистика на Институтот за јавно здравје, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи во: Скопје – 8, Куманово – 5, Кочани – 2, Тетово, Крива Паланка и Кратово – по 1.

  Регистрирани се 31 оздравен пациент од: Скопје – 11, Виница – 3, Куманово, Кочани, Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Кичево – по 2, Струмица, Крива Паланка и Радовиш – по 1.

  На Инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава лежат 121 пациент.

  Вкупно ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 155.487, оздравени се 149.582, починаа 5.468, а активни случаи се 437.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68600, Активни 208
  Куманово 8862, Активни 50
  Прилеп 8315, Активни 32
  Тетово 7223, Активни 20
  Битола 6299, Активни 13
  Велес 5469, Активни 2
  Гостивар 5180, Активни 15
  Кавадарци 5153, Активни 0
  Охрид 5008, Активни 16
  Штип 4959, Активни 2
  Струмица 4113, Активни 7
  Струга 2981, Активни 4
  Кочани 2791, Активни 5
  Кичево 2570, Активни 20
  Гевгелија 2195, Активни 4
  Неготино 2184, Активни 4
  Свети Николе 1523, Активни 2
  Ресен 1234, Активни 1
  Крива Паланка 1221, Активни 1
  Радовиш 1161, Активни 7
  Берово 1029, Активни 1
  Делчево 972, Активни 4
  Дебар 940, Активни 1
  Виница 886, Активни 7
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 666, Активни 1
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 1
  Демир Хисар 400, Активни 3
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 376, Активни 3
  Македонски Брод 359, Активни 1
  Пехчево 268, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 2
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира