19 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 32 ДО 91 ГОДИНА, 333 ЗАРАЗЕНИ ОД 2.547 ТЕСТОВИ

  19 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 32 ДО 91 ГОДИНА, 333 ЗАРАЗЕНИ ОД 2.547 ТЕСТОВИОд ковид-19 во земјава досега починаа 7.547, а  активни болни се 8.398. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Деветнаесет лица починаа по компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа, а од 2.547 тестови  регистрирани се 333 нови случаи, вели Министерството за здравство.

  Во болнички услови починаа : 6 лица од Скопје (52г, 66г, 78г, 79г, 88г, и 91г), 5  од Битола (59г, 69г, 79г, 80г и 86), 2  лица од Велес (38г и 72г) и регистрирано е по едно починато лице од Штип (71г), Пробиштип (89г), Кавадарци (32г), Кочани (66г), Гевгелија (58г) и Македонска Каменица (65г).

  Новозаболени се регистрирани во: Скопје – 152, Битола – 33, Охрид – 20, Кавадарци и Струмица – по 16, Прилеп –14, Куманово и Делчево – 10, Велес – 8, Кочани, Свети Николе и Ресен – 7, Штип – 6, Крива Паланка – 5, Тетово и Струга – по 4, Виница – 3, Гевгелија, Демир Хисар и Крушево – по 2, Кичево, Неготино, Берово, Кратово и Демир Капија – по 1.

  Регистрирани се 309 оздравени пациенти од: Скопје – 107, Битола – 52, Прилеп – 22, Куманово – 16, Кавадарци – 15, Кочани – 13, Велес – 10, Штип – 9, Ресен – 8, Берово –7, Демир Хисар, Кичево, Неготино и Радовиш – по 6, Делчево и Кратово – по 5,Свети Николе и Гевгелија – по 4, Пробиштип – 3, Виница – 2, Македонска Каменица, Гостивар и Пехчево – по 1.

  Направени се 2.547 тестови преку: ИЈЗ-210, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-82, ЦЈЗ Прилеп-32, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–212, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Авицена-75, Биотек-142, Систина-35, лабораторија Лаор-122, Синлаб-10, Ремедика-0, Плодност–48, Генеа-6, Никоб лаб-217, ВФВ Медикал-28, Ели Медика-22, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.096.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.467.751 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 215.009,  оздравени се 199.064, починаа 7.547, а  активни случаи се 8.398.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 94010, Активни 3941
  Куманово 12854, Активни 265
  Тетово 11311, Активни 162
  Прилеп 10154, Активни 425
  Битола 8604, Активни 668
  Гостивар 8059, Активни 30
  Велес 7276, Активни 340
  Кавадарци 6918, Активни 306
  Штип 6562, Активни 192
  Охрид 6435, Активни 300
  Струмица 6090, Активни 165
  Кичево 4221, Активни 82
  Кочани 3982, Активни 194
  Струга 3898, Активни 64
  Гевгелија 2780, Активни 138
  Неготино 2552, Активни 66
  Свети Николе 2112, Активни 84
  Крива Паланка 1876, Активни 142
  Ресен 1734, Активни 107
  Радовиш 1711, Активни 63
  Дебар 1455, Активни 1
  Берово 1421, Активни 91
  Делчево 1382, Активни 141
  Виница 1151, Активни 42
  Пробиштип 1110, Активни 29
  Валандово 927, Активни 55
  Кратово 759, Активни 53
  Богданци 642, Активни 40
  Демир Хисар 608, Активни 85
  Крушево 582, Активни 29
  Македонски Брод 490, Активни 10
  Демир Капија 423, Активни 8
  Македонска Каменица 412, Активни 67
  Пехчево 347, Активни 11
  Дојран 161, Активни 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира