2 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 НА 62 И 67 ГОДИНИ, УШТЕ 10 ПОЗИТИВНИ ОД 2.473 ТЕСТОВИ

  2 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 НА 62 И 67 ГОДИНИ, УШТЕ 10 ПОЗИТИВНИ ОД 2.473 ТЕСТОВИВо земјава има 300 активни болни од ковид-19. (Фото: К. Попов)

  Две лица починаа по компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа во болнички услови, од Гостивар (67) и Тетово (62), соопшти Министерството за здравство. Во земјава досега од коронавирус починаа 5.491 лице.

  Од 2.473 тестирања регистрирани се 10 нови случаи во Скопје – 7, Прилеп , Тетово и Струга – по 1. Регистрирани се 16 оздравени пациенти од Тетово – 10, Скопје и Гостивар – по 2, Прилеп и Штип – по 1.

  Направени се 2.473 тестови преку: ИЈЗ-26, ЦЈЗ Скопје-21, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–18, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-58, Биотек-56, Систина-62, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-447, ВФВ Медикал-19, Ели Медика-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1662.

  Досега во земјата се направени вкупно 955.617 тестирања на ковид-19.

  Од почетокот на коронакризата во земјава се регистрирани 156.086 ковид позитивни, оздравени се 150.295, а има 300 активни болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68811, Активни 108
  Куманово 8913, Активни 32
  Прилеп 8335, Активни 7
  Тетово 7378, Активни 87
  Битола 6311, Активни 1
  Велес 5478, Активни 4
  Гостивар 5204, Активни 18
  Кавадарци 5156, Активни 1
  Охрид 5025, Активни 6
  Штип 4964, Активни 3
  Струмица 4130, Активни 5
  Струга 2986, Активни 5
  Кочани 2796, Активни 4
  Кичево 2607, Активни 8
  Гевгелија 2196, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1526, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1162, Активни 1
  Берово 1032, Активни 0
  Делчево 974, Активни 1
  Дебар 949, Активни 7
  Виница 886, Активни 0
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 667, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 359, Активни 0
  Пехчево 269, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира