22 ПОЧИНАТИ ОД 38 ДО 85 ГОДИНИ И 1.250 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, БРОЈОТ НА АКТИВНИ СЛУЧАИ НАДМИНА 10 ИЛЈАДИ

  22 ПОЧИНАТИ ОД 38 ДО 85 ГОДИНИ И 1.250 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, БРОЈОТ НА АКТИВНИ СЛУЧАИ НАДМИНА 10 ИЛЈАДИОд пријавените починати, 21 лице е починато во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Во последните 24 часа се регистрирани 1.250 нови случаи на ковид-19 од направени 8.192 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје – 421, Гостивар – 192, Тетово – 133, Куманово – 80, Струмица – 67, Кичево – 62, Струга – 53, Охрид – 38, Прилеп – 25, Битола – 23, Дебар – 19, Кавадарци – 15, Велес – 13, Штип – 12, Свети Николе – 11, Радовиш и Валандово – по 10, Кочани и Берово – по 9, Гевгелија и Ресен – по 8, Кратово – 6, Крива Паланка, Крушево и Македонска Каменица – по 4, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 3, Неготино и Демир Хисар – по 2, Богданци – 1.

  Изминатите 24 часа пријавени се 22 починати лица: по 4 починати лица од Скопје (51г,66г,69г, и 72г), и Тетово (38г,71г,72г и 77г), 3 починати лица од Гостивар (57г,72г и 80г), по 2 починати лица од Охрид (69г и 85г), Струга (66г и 73г), Кичево (47г и 83г) и Дебар (67г и 84г), по едно починато лице од Куманово (64гг), Велес (47г) и Валандово (76г).
  Од пријавените починати, 21 лице е починато во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

  Направени се 8.192 тест преку: ИЈЗ-368, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-73, ЦЈЗ Тетово–182, ЦЈЗ Куманово–68, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–157, Жан Митрев (Филип Втори)-137, Авицена-541, Биотек-553, Систина-170, лабораторија Лаор-948, Синлаб-190, Ремедика-29, Плодност–97, Генеа -29, Никоб лаб-1.065, ВФВ Медикал-128, Ели Медика-116, Ројал Медика – 96, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.080.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.101.838 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 167.991, бројката на оздравени пациенти е 151.957, на починати е 5.654, а бројот на активни случаи изнесува 10.380.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 72.688, Активни 3.421
  Куманово 9.683, Активни 656
  Прилеп 8.488, Активни 141
  Тетово 9.380, Активни 1754
  Битола 6.540, Активни 187
  Велес 5.599, Активни 107
  Гостивар 6.999, Активни 1518
  Кавадарци 5.287, Активни 102
  Охрид 5.309, Активни 284
  Штип 5.083, Активни 109
  Струмица 4.670, Активни 481
  Струга 3.297, Активни 308
  Кочани 2.896, Активни 88
  Кичево 3.232, Активни 524
  Гевгелија 2.237, Активни 40
  Неготино 2.194, Активни 9
  Свети Николе 1.584, Активни 52
  Ресен 1.319, Активни 83
  Крива Паланка 1.240, Активни 10
  Радовиш 1.241, Активни 61
  Берово 1.104, Активни 52
  Делчево 999, Активни 22
  Дебар 1182, Активни 173
  Виница 923, Активни 33
  Пробиштип 802, Активни 13
  Валандово 716, Активни 35
  Богданци 506, Активни 12
  Крушево 496, Активни 6
  Демир Хисар 408, Активни 8
  Демир Капија 400, Активни 3
  Кратово 411, Активни 34
  Македонски Брод 403, Активни 37
  Пехчево 287, Активни 10
  Македонска Каменица 254, Активни 5
  Дојран 134, Активни 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира