25 ПОЧИНАТИ И 1.182 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 3.109 ТЕСТОВИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСА

  25 ПОЧИНАТИ И 1.182 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 3.109 ТЕСТОВИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСАВкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53.631. - Монтажната болница кај Инфективната клиника во Скопје (Фото: Ѓ. Личовски)

  Во последните 24 часа се регистрирани 1.182 нови случаи на ковид-19 од направени 3.109 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите 1.182 случаи по градови се од: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31, Прилеп-50, Тетово-75, Струга-27, Велес-41, Битола-28, Охрид-38, Кавадарци-30, Гостивар-66, Гевгелија-17, Струмица-22, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-7, Кочани-13, Пробиштип-9, Демир Хисар-3, Македонски Брод-6, Берово-4, Валандово-12, Виница-8, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-55, Ресен-4, Неготино-18.

  Починати се 25 лица, од кои шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53.631, бројката на оздравени пациенти е 31.659, на починати е 1.487, а бројот на активни случаи изнесува 20.485. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 23612, активни 9854
  • Куманово 3357, активни 922
  • Дебар 421, активни 86
  • Штип 2383, активни 533
  • Прилеп 2521, активни 998
  • Тетово 3447, активни 979
  • Струга 1239, активни 392
  • Велес 1695, активни 771
  • Битола 1637, активни 808
  • Охрид 1362, активни 612
  • Кавадарци 1030, активни 441
  • Гостивар 2047, активни 710
  • Гевгелија 638, активни 218 (45 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 115 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1514, активни 591
  • Крива Паланка 381, активни 126
  • Радовиш 382, активни 128
  • Крушево 107, активни 69
  • Кочани 1111, активни 308
  • Пробиштип 313, активни 73
  • Демир Хисар 168, активни 73
  • Македонски Брод 145, активни 34
  • Пехчево 94, активни 27
  • Берово 312, активни 82
  • Валандово 177, активни 64
  • Виница 333, активни 171
  • Делчево 380, активни 164 (103 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 142, активни 77
  • Свети Николе 736, активни 230
  • Кичево 1114, активни 515
  • Ресен 386, активни 154
  • Неготино 447, активни 275 (44 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 3.109 теста се преку: ИЈЗ-665, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-326, Биотек-345, МАНУ -272, Жан Митрев (Филип Втори)-308, Систина со PCR метода -236, лабораторија Лаор –73, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-95, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-93, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-40, ЈЗУ (рапид тест) -535, УК Пулмологија со алергологија –5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 309.590 тестирања на Ковид -19.

  Активни случаи по општини Скопје денеска:

  • Чаир – 621
  • Гази Баба – 1462
  • Аеродром -1433
  • Карпош – 1211
  • Центар – 1188
  • Кисела Вода – 1207
  • Ѓорче Петров – 811
  • Бутел – 539
  • Шуто Оризари – 179
  • Студеничани – 51
  • Сарај – 148
  • Арачиново -36
  • Илинден – 246
  • Сопиште – 62
  • Чучер Сандево – 103
  • Петровец –124
  • Зелениково -68
  • Странец – 174
  • Нераспределен- 191

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира