29 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 49-92 ГОДИНИ, УШТЕ 1.402 БОЛНИ ОД 3.978 ТЕСТОВИ

  29 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 49-92 ГОДИНИ, УШТЕ 1.402 БОЛНИ ОД 3.978 ТЕСТОВИВо изминатите 24 часа во Ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 79 нови пациенти. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Дваесет и девет пациенти починаа од ковид-19 во болнички услови во изминатите 24 часа, а од 3.978 тестови регистрирани се 1.402 позитивни, соопшти Министерството за здравство.

  Пријавени се 10 починати од Скопје (49, 61, 2 лица со 62,63,68, 69,72,74,и 76), 3 од Битола (62, 64, 71), по 2 пациенти од Прилеп (75 и 92), Гостивар (70 и 74), Кавадарци (50 и 62), Штип (72 и 83), а по еден пациент е пријавен од Струмица (78), Куманово (84), Кочани (76), Кичево(74), Неготино (84), Ресен (65), Радовиш(58) и Демир Хисар(80).

  Нови случаи се регистрирани во: Скопје – 603, Битола – 105, Куманово – 84, Велес – 82, Прилеп – 70, Струмица – 52, Охрид – 46, Кавадарци – 40, Штип – 36, Гевгелија – 32, Тетово и Гостивар – по 28, Кочани – 23, Кичево – 21, Струга – 20, Неготино – 16, Ресен – 14, Свети Николе – 13, Радовиш и Виница – по 11, Крива Паланка и Валандово – по 10, Пробиштип – 8, Берово и Македонски Брод – по 7, Демир Капија – 5, Делчево, Кратово, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Крушево, Пехчево и Богданци – по 2, Дебар и Дојран – по 1.

  На Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 1.649 болни и има околу 260 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

  Регистрирани се 761 оздравен пациент од: Скопје – 388, Прилеп – 51, Битола – 45, Кавадарци – 37, Гостивар – 28, Тетово – 27, Куманово – 26, Велес – 24, Штип и Неготино – по 19, Гевгелија – 18, Струмица – 13, Ресен – 9, Берово – 8, Пробиштип – 7, Кочани – 6, Кичево, Крива Паланка и Свети Николе – по 5, Радовиш и Демир Капија – по 4, Валандово и Крушево – по 3, Кратово, Демир Хисар и Богданци – по 2, Дојран – 1.
  Направени се 3.978 тестови преку: ИЈЗ-777, ЦЈЗ Скопје-94, ЦЈЗ Битола-101, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–82, МАНУ-177, Жан Митрев (Филип Втори)-197, Авицена-334, Биотек-285, Систина-246, лабораторија Лаор-165, Синлаб – 63, Ремедика-46, Плодност – 62, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.331.

  Досега во земјата се направени вкупно 629.233 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата се 131.424, оздравени се 107.740, починати се 3.810, а активни случаи се 19.874.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 58820, активни 9858
  Прилеп 7131, активни 1095
  Куманово 6944, активни 927
  Тетово 6358, активни 613
  Гостивар 4576, активни 487
  Велес 4568, активни 754
  Битола 4524, активни 802
  Кавадарци 4491, активни 722
  Штип 4307, активни 454
  Охрид 4176, активни 796
  Струмица 3306, активни 376
  Струга 2698, активни 245
  Кочани 2267, активни 253
  Кичево 2032, активни 193
  Неготино 1948, активни 391
  Гевгелија 1859, активни 398
  Свети Николе 1280, активни 127
  Крива Паланка 1080, активни 110
  Ресен 1015, активни 163
  Радовиш 912, активни 120
  Дебар 860, активни 56
  Берово 850, активни 116
  Делчево 845, активни 91
  Пробиштип 703, активни 103
  Виница 622, активни 83
  Валандово 525, активни 89
  Крушево 435, активни 124
  Богданци 410, активни 74
  Демир Капија 360, активни 82
  Кратово 333, активни 29
  Демир Хисар 326, активни 41
  Македонски Брод 303, активни 38
  Пехчево 235, активни 35
  Македонска Каменица 211, активни 17
  Дојран 114, активни 12

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира