29 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, УШТЕ 1.069 ПОЗИТИВНИ ОД 3.012 ТЕСТОВИ

  29 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, УШТЕ 1.069 ПОЗИТИВНИ ОД 3.012 ТЕСТОВИВкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е 1.335 и има 140 празни болнички кревети во Ковид-центрите.(Фото: Ѓ. Личовски)

  Во изминатите 24 часа во болниците починаа 29 лица по компликации од ковид-19, а од 3.012 тестови регистрирани се 1.069 нови случаи на ковид-19.

  Починати седум пациенти од Скопје (82, 67, 78 83, 70, 66 и 56), тројца од Куманово (63, 78 и 62), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59), еден пациент од Тетово (62), двајца од Битола (66 и 85), еден од Кавадарци (76), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71), двајца од Струмица (63 и 77), еден пациент од Радовиш (67) и еден од Неготино (60).

  Најмногу нови позитивни има во Скопје-489, па во Куманово-60, Дебар-3, Штип-42, Прилеп-81, Тетово-36, Струга-36, Велес-36, Битола-37, Охрид-41, Кавадарци-37, Гостивар-42, Гевгелија-9, Струмица-30, Крива Паланка-13, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-3, Валандово-3, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-10, Ресен-3, Неготино-18.

  Институтот за јавно здравје регистрира 1.242 оздравени пациенти од: Скопје-326, Куманово-111, Штип-36, Прилеп-69, Тетово-67, Струга-50, Велес-51, Битола-78, Охрид-55, Кавадарци-27, Гостивар-98, Гевгелија-15, Струмица-65, Радовиш-4, Крушево-3, Кочани-33, Пробиштип-5, Демир Хисар-13, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-7, Виница-14, Кратово-3, Свети Николе-10, Кичево-68, Ресен-12 и Неготино-14.

  Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е 1.335 и има 140 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата се 62.945, оздравеа 40188, починаа 1.792, а активни случаи се 20.965. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 27464, активни 10151
  • Куманово 3806, активни 896
  • Дебар 465, активни 100
  • Штип 2717, активни 535
  • Прилеп 3091, активни 1008
  • Тетово 3859, активни 910
  • Струга 1483, активни 440
  • Велес 2028, активни 678
  • Битола 2112, активни 882
  • Охрид 1638, активни 604
  • Кавадарци 1292, активни 491
  • Гостивар 2599, активни 922
  • Гевгелија 754, активни 232 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1741, активни 564
  • Крива Паланка 444, активни 136
  • Радовиш 442, активни 121
  • Крушево 132, активни 70
  • Кочани 1249, активни 237
  • Пробиштип 365, активни 87
  • Демир Хисар 202, активни 77
  • Македонски Брод 173, активни 48
  • Пехчево 100, активни 20
  • Берово 367, активни 88
  • Валандово 221, активни 66
  • Виница 378, активни 148
  • Делчево 462, активни 202 (135 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 154, активни 50
  • Свети Николе 848, активни 230
  • Кичево 1287, активни 472
  • Ресен 464, активни 184
  • Неготино 608, активни 316 (79 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 3.012 теста се преку: ИЈЗ-703, ЦЈЗ Скопје-78, Авицена-263, Биотек-304, МАНУ -219, Жан Митрев (Филип Втори)-256, Систина со ПЦР метода -212, лабораторија Лаор –36, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-1, Инфективна клиника-2, ГАК-9, Синлаб-59, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -802, УК Пулмологија со алергологија –7, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 335.298 тестирања на ковид -19.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира