31 ПАРТИЈА ЗАСТАНА ВЕЧЕРВА ЗАД НАТПАРТИСКИОТ КАНДИДАТ СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ, ОБЈАВИ ЗАЕВ

  31 ПАРТИЈА ЗАСТАНА ВЕЧЕРВА ЗАД НАТПАРТИСКИОТ КАНДИДАТ СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ, ОБЈАВИ ЗАЕВЛидерот на СДСМ Зоран Заев опкружен со претставници на 31 партија по вечерашниот состанок за утврдување на заеднички претседателски кандидат. (Фото:СДК.МК)

  Македонци, Албанци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци се обединивме и за првпат во историјата на Македонија застануваме зад еден кандидат, Стево Пендаровски, објави Заев по средбата со 30-темина лидери на политички партии од коалицијата на СДСМ.

  Заев нагласи дека сите застануваат всушност зад “натпартиски, европски, граѓански кандидат за претседател на Република Северна Македонија”.

  Заев им се заблагодари на останатите кандидати за консензуален претседател, на Радмила Шеќеринска, Никола Димитров и Оливер Спасовски, кои ги нарече локомотиви во владата.

  Во недела СДСМ ќе одржи конгрес рече Заев, бидејќи органите на партијата треба да го верификуваат договорениот кандидат за претседател на Македонија.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира