35 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 39 ДО 85 ГОДИНИ, УШТЕ 1.163 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД 3.927 ТЕСТОВИ

  35 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 39 ДО 85 ГОДИНИ, УШТЕ 1.163 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД 3.927 ТЕСТОВИВо изминатите 24 часа во Ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 62 нови пациенти.(Фото: Ѓ. Личовски)

  Во последните 24 часа по компликации од ковид-19 починаа 35 лица, а од 3.927 тестирања, регистрирани се 1.163 нови случаи, вели Министерството за здравство.

  Починати се: 7 пациенти од Скопје (39г , 63г , 65г , 75г , 76г ,77г, 79г), по 4 починати пациенти од Кавадарци(56г, 68г, 73г, 77г) и Штип (47г, 69г, 70г, 78г), 3 лица од Струмица (71г, 2 лица по 81г), по 2 починати пациенти од Прилеп (76г и 82г), Велес (72г, 85г), Крива Паланка (60г и 72г) и Битола (63г и 69г), и по 1 починат пациент од Куманово (66г), Гостивар (78г), Неготино (82г), Гевгелија (62г), Свети Николе (64г), Радовиш (68г), Охрид (64г), Кичево (69г) и Ресен (71г).

  Новозаболени лица се регистрирани во: Скопје – 473, Битола – 100, Куманово – 90, Прилеп – 62, Охрид – 50, Струмица – 45, Тетово – 36, Штип и Кичево по – 32, Велес – 29, Кавадарци – 28, Гостивар и Кочани – по 27, Гевгелија – 22, Струга и Свети Николе – по 14, Неготино и Радовиш – по 12, Ресен и Валандово – по 11, Виница – 10, Крива Паланка и Берово – по 7, Демир Капија и Демир Хисар – по 3, Делчево – 2, Крушево, Богданци, Кратово и Македонски Брод – по 1.

  На Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 1.724 и има околу 310 празни болнички кревети во ковид-центрите.

  Регистрирани се 854 оздравени пациенти од: Скопје – 475, Прилеп – 52, Велес – 40, Куманово – 37, Кавадарци – 36, Тетово – 27, Кочани – 25, Гостивар – 23, Неготино- 22,Берово – 18, Штип – 16, Крива Паланка – 13, Гевгелија – 12, Струмица и Свети Николе – по 9, Радовиш и Валандово – по 8, Виница – 7, Пробиштип – 3, Делчево, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 2, Битола, Демир Капија, Крушево, Богданци, Кратово и Дојран по – 1.

  Направени се 3.927 тестови преку: ИЈЗ-642, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-117, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-11, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, МАНУ-150, Жан Митрев (Филип Втори)-188, Авицена-288, Биотек-237, Систина-311, лабораторија Лаор-271, Синлаб – 68, Ремедика-45, Плодност – 93, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.318.

  Досега во земјата се направени вкупно 655.924 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 138.891, оздравени се 112.619, починаа 4.108, а активни случаи се 22.164.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 62030, активни 10830
  Прилеп 7461, активни 1063
  Куманово 7441, активни 1202
  Тетово 6607, активни 689
  Битола 5130, активни 1246
  Велес 4854, активни 798
  Гостивар 4779, активни 527
  Кавадарци 4723, активни 721
  Штип 4490, активни 496
  Охрид 4434, активни 853
  Струмица 3511, активни 478
  Струга 2777, активни 286
  Кочани 2411, активни 283
  Кичево 2180, активни 295
  Неготино 2026, активни 349
  Гевгелија 1989, активни 413
  Свети Николе 1347, активни 137
  Крива Паланка 1126, активни 104
  Ресен 1104, активни 228
  Радовиш 982, активни 148
  Берово 929, активни 138
  Дебар 880, активни 55
  Делчево 879, активни 105
  Пробиштип 725, активни 81
  Виница 670, активни 100
  Валандово 578, активни 105
  Крушево 446, активни 123
  Богданци 432, активни 71
  Демир Капија 378, активни 63
  Кратово 340, активни 26
  Демир Хисар 339, активни 47
  Македонски Брод 323, активни 48
  Пехчево 239, активни 26
  Македонска Каменица 212, активни 14
  Дојран 119, активни 16

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира