39 НОВИ БОЛНИ ОД КОВИД-19 ОД 3.839 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  39 НОВИ БОЛНИ ОД КОВИД-19 ОД 3.839 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИВо земјава има 326 активни болни од ковид-19. (Фото: К. Попов)

  Триесет и девет нови случаи на ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа од 3.839 тестирања, во: Тетово – 14, Скопје – 12, Гостивар – 5, Куманово – 4, Кичево – 2, Битола и Валандово – по 1.

  Според извештајот од Министерството за здравство, не се регистрирани починати пациенти, а оздравени се 12 од : Тетово – 6, Скопје, Гостивар и Дебар – по 2.

  Направени се 3.839 тестови преку: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–22, ЦЈЗ Куманово–42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ „8 Септември“-10, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-63, Авицена-252, Биотек-197, Систина-66, лабораторија Лаор-338, Синлаб-29, Ремедика-18, Плодност–46, Генеа–10, Никоб лаб-559, ВФВ Медикал-18, Ели Медика-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.906.

  Досега во земјата се направени 959.456 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 156.124, оздравеа 150.307, починаа 4.491, а активни болни се 326.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68823, Активни 118
  Куманово 8917, Активни 36
  Прилеп 8335, Активни 7
  Тетово 7391, Активни 94
  Битола 6312, Активни 2
  Велес 5478, Активни 4
  Гостивар 5209, Активни 21
  Кавадарци 5156, Активни 1
  Охрид 5025, Активни 6
  Штип 4964, Активни 3
  Струмица 4130, Активни 5
  Струга 2986, Активни 5
  Кочани 2796, Активни 4
  Кичево 2609, Активни 10
  Гевгелија 2196, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1526, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1162, Активни 1
  Берово 1032, Активни 0
  Делчево 974, Активни 1
  Дебар 949, Активни 5
  Виница 886, Активни 0
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 668, Активни 1
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 359, Активни 0
  Пехчево 269, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира