47 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, НЕМА ПОЧИНАТИ ДЕНЕСКА

  47 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, НЕМА ПОЧИНАТИ ДЕНЕСКАБројот на активни случаи изнесува 359. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 47 нови случаи на ковид-19 од направени 3.593 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје – 19, Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, Прилеп, Струмица и Валандово – по 2 и Велес и Гостивар по – 1.

  Не се регистрирани починати пациенти во изминатото деноноќие, додаваат од Министерството за здравство.

  Досега во земјата се направени вкупно 963.049 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.171 бројката на оздравени пациенти е 150.321, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 359.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68.842, Активни 130

  Куманово 8.923, Активни 41

  Прилеп 8.337, Активни 9

  Тетово 7.402, Активни 100

  Битола 6.315, Активни 5

  Велес 5.479, Активни 5

  Гостивар 5.210, Активни 22

  Кавадарци 5.156, Активни 1

  Охрид 5.025, Активни 6

  Штип 4.964, Активни 3

  Струмица 4.132, Активни 6

  Струга 2.986, Активни 5

  Кочани 2.796, Активни 4

  Кичево 2.609, Активни 10

  Гевгелија 2.196, Активни 1

  Неготино 2.184, Активни 0

  Свети Николе 1.526, Активни 1

  Ресен 1.234, Активни 0

  Крива Паланка 1.227, Активни 0

  Радовиш 1.162, Активни 1

  Берово 1.032, Активни 0

  Делчево 974, Активни 1

  Дебар 949, Активни 5

  Виница 886, Активни 0

  Пробиштип 789, Активни 0

  Валандово 670, Активни 3

  Богданци 494, Активни 0

  Крушево 490, Активни 0

  Демир Хисар 400, Активни 0

  Демир Капија 396, Активни 0

  Кратово 377, Активни 0

  Македонски Брод 359, Активни 0

  Пехчево 269, Активни 0

  Македонска Каменица 249, Активни 0

  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира