51.000 НЕВАЖЕЧКИ ЛИВЧИЊА НА ЛОКАЛНИТЕ, 12.000 ПОВЕЌЕ ОД ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ

  51.000 НЕВАЖЕЧКИ ЛИВЧИЊА НА ЛОКАЛНИТЕ, 12.000 ПОВЕЌЕ ОД ПАРЛАМЕНТАРНИТЕИзлезноста на вчерашниот прв круг од локалните избори беше 59,52%. (Фото: Ѓ. Личовски)

  По преброени 99,40% од гласовите, според Државната изборна комисија, на вчерашните локални избори има 51.164 ливчиња, што е за 12.400 повеќе од неважечките ливчиња на парламентарните избори на 11 декември минатата година, кога имаше 38.712.

  Бројката од над 51 илјада неважечки ливчиња се однесува на гласањето за општинските совети, додека на гласањето за градоначалници има 45.066 неважечки ливчиња.
  Излезноста на вчерашниот прв круг од локалните избори беше 59,52%.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари