7 НОВИ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 4 ОД 15 ДО 30 СЕПТЕМВРИ, 468 НОВИ СЛУЧАИ ОД 4.295 ТЕСТОВИ

  7 НОВИ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 4 ОД 15 ДО 30 СЕПТЕМВРИ, 468 НОВИ СЛУЧАИ ОД 4.295 ТЕСТОВИБројот на активни случаи изнесува 12.262. (Фото: СДК.МК)

  Изминатите 24 се регистрирани нови 468 случаи на ковид-19 од направени 4.295 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје – 227, Куманово – 41, Штип – 26, Велес и Охрид – по 23, Кавадарци – 16, Струмица – 13, Прилеп, Кочани и Крива Паланка – по 11, Битола – 8, Гевгелија, Свети Николе, и Радовиш – по 7, Тетово, Виница и Пробиштип – по 5, Струга – 4, Неготино, Ресен, и Валандово – по 3, Кичево, Кратово и Богданци – по 2, Гостивар, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1 .

  Во текот на изминатите 24 часа починале 7 лица: 2 од Скопје ( 61г, и 91г), по едно починато лице од Кочани (74г), Виница (69г), Кичево (56г), Прилеп (73г), и Струмица (69г).​

  Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се 4 починати лица, со датум на смрт од 15.09.2021 до 30.09.2021 година. Починатите се 3 лица од Битола и едно лице од Скопје, на возраст од 51 до 80години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови а едно лице е починато во домашни услови.

  Направени се 4.295 тестови преку: ИЈЗ-282, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-66, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–35, ЦЈЗ Куманово-56, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–315,Жан Митрев (Филип Втори)-96, Авицена-220, Биотек-332, Систина-85, лабораторија Лаор-235, Синлаб-23, Ремедика-23, Плодност–42, Генеа-12, Никоб лаб-550,ВФВ Медикал-100, Ели Медика-43, Ројал Медика –20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.656.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.297.190 тестирањана Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 190.288, бројката на оздравени пациенти е 173.332, на починати е 6.694, а бројот на активни случаи изнесува 12.262.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 83490, Активни 5535
  Куманово 11434, Активни 1003
  Тетово 10820, Активни 901
  Прилеп 9059, Активни 305
  Гостивар 7957, Активни 463
  Битола 7092, Активни 273
  Велес 6240, Активни 346
  Охрид 5956, Активни 560
  Кавадарци 5927, Активни 239
  Струмица 5730, Активни 268
  Штип 5726, Активни 234
  Кичево 3980, Активни 421
  Струга 3786, Активни 376
  Кочани 3266, Активни 170
  Гевгелија 2412, Активни 86
  Неготино 2316, Активни 38
  Свети Николе 1892, Активни 116
  Ресен 1534, Активни 85
  Радовиш 1517, Активни 85
  Дебар 1449, Активни 107
  Крива Паланка 1426, Активни 94
  Берово 1209, Активни 25
  Делчево 1124, Активни 71
  Виница 1030, Активни 50
  Пробиштип 911, Активни 31
  Валандово 816, Активни 27
  Кратово 568, Активни 57
  Богданци 549, Активни 15
  Крушево 529, Активни 22
  Македонски Брод 471, Активни 29
  Демир Хисар 440, Активни 26
  Демир Капија 411, Активни 6
  Пехчево 313, Активни 3
  Македонска Каменица 300, Активни 21
  Дојран 140, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира