7 ПОЧИНАА ЗА 24 ЧАСА, 115 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ДОСЕГА 7.046 ВКУПНО РЕГИСТРИРАНИ ВО ЗЕМЈАВА

  7 ПОЧИНАА ЗА 24 ЧАСА, 115 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ДОСЕГА 7.046 ВКУПНО РЕГИСТРИРАНИ ВО ЗЕМЈАВАВо Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починаа пет пациенти на возраст од 56, 62, 64, 65 и 82 години; - Возило на Брза помош пред болницата. (Фото: Ѓ. Личовски )

  Во изминатите 24 часа починаа 7 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Крушево по компликации од коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-2.

  На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 50 и 70 години. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починаа пет пациенти на возраст од 56, 62, 64, 65 и 82 години.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 54 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот. Во „8 Септември“ примени се 12 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 92 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Оздравени се 40 лица од: Скопје-26, Велес-2, Гостивар-3, Кичево-3, Ресен-6.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава се 7.046, од кои оздравени се 3.027, починаа  341, а активни се 3.678.

  Од вчерашните тестирања еден е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 3.394, активни 2.007
  • Куманово 797, активни 244
  • Дебар 109, активни 57
  • Штип 374, активни 161
  • Прилеп 282, активни 56
  • Тетово 766, активни 392
  • Струга 265, активни 167
  • Велес 196, активни 43
  • Битола 61, активни 22
  • Охрид 204, активни 175
  • Кавадарци 21, активни 15
  • Гостивар 156, активни 93
  • Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
  • Струмица 17, активни 9
  • Крива Паланка 16, активни 10
  • Радовиш 4, активни 0
  • Крушево 7, активни 3
  • Кочани 74, активни 21
  • Пробиштип 26, активни 17
  • Демир Хисар 2, активни 1
  • Македонски Брод 6, активни 4
  • Пехчево 6, активни 3
  • Берово 3, активни 0
  • Валандово 6, активни 2
  • Виница 3, активни 0
  • Делчево 1, активни 0
  • Кратово 5, активни 2
  • Свети Николе 42, активни 37
  • Кичево 48, активни 39
  • Ресен 122, активни 89
  • Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1032 теста се преку: ИЈЗ –480, Авицена –101, Биотек –130, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори) -87, Систина со ПЦР метода -90, ЦЈЗ Битола-31. Досега во земјата се направени вкупно 67.165 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 415
  • Аеродром – 159
  • Бутел – 173
  • Гази Баба – 207
  • Центар – 150
  • Карпош – 167
  • Сарај – 154
  • Кисела Вода – 118
  • Ѓорче Петров – 116
  • Студеничани – 115
  • Шуто Оризари – 93
  • Арачиново – 51
  • Илинден – 33
  • Петровец – 16
  • Чучер Сандево – 18
  • Сопиште – 13
  • Зелениково-7
  • Странец – 2
  • Нераспределен- 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира