АКО НЕ НИ ПОМОГНЕ ВЛАДАТА, МОЖЕ ДА ЈА ПОВЛЕЧЕМЕ ОДЛУКАТА ДА СЕ ОТКАЖАТ МОЛИТВИТЕ ВО ЏАМИИ, ВЕЛИ ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ РЕЏЕПИ

  АКО НЕ НИ ПОМОГНЕ ВЛАДАТА, МОЖЕ ДА ЈА ПОВЛЕЧЕМЕ ОДЛУКАТА ДА СЕ ОТКАЖАТ МОЛИТВИТЕ ВО ЏАМИИ, ВЕЛИ ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ РЕЏЕПИПоглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи вели дека државата досега не обезбедила никаква финансиска помош за религиозните заедници, иако, како што кажа тој, и тие се погодени од пандемијата на коронавирус. (Фото: Фејсбук/принтскрин)

  Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи ги предупреди вицепремиерот Бујар Османи и Владата дека ако ИВЗ не добие помош од државата, тие ќе го повлечат повикот за заштита од пандемијата на коронавирус, објави „Журнал“.

  Во дебатна емисија, Реџепи кажа дека му испратил порака на Османи, како координатор на кризниот штаб, да и додели помош на ИВЗ, но досега, како што кажа тој, нема одговор.

  „Ќе ги потсетам со уште едно барање, бидејќи ако не дај боже ние ја повлечеме нашата одлука, нема сила што ќе може да се бори со епидемијата, ви гарантирам“, кажа Реџепи.

  Реџепи вели дека државата досега не обезбедила никаква финансиска помош за религиозните заедници, иако, како што кажа тој, и тие се погодени од пандемијата на коронавирус.

  Пред три недели, ИВЗ донесе одлука да не се одржуваат молитви во џамиите, а Реџепи ги повика верниците петочната молитва да се одржува дома.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира