АКО НЕЈЌАТ АЛИЈАНСА И АЛТЕРНАТИВА ДА ДОЈДАТ, СДСМ ЌЕ ГИ ДОНЕСЕ ВО СКАФАНДЕРИ ПРАТЕНИЦИТЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА, ЏАФЕРИ ЗАКАЖА СЕДНИЦА ЗА УТРЕ

  АКО НЕЈЌАТ АЛИЈАНСА И АЛТЕРНАТИВА ДА ДОЈДАТ, СДСМ ЌЕ ГИ ДОНЕСЕ ВО СКАФАНДЕРИ ПРАТЕНИЦИТЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА, ЏАФЕРИ ЗАКАЖА СЕДНИЦА ЗА УТРЕОпозициските пратеници досега одбиваа да присуствуваат на седниците, ако мнозинството нема обезбедено кворум. (Фото: Собраниски канал/принтскрин)

  Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 14 часот ја закажа 32. седница со 21 точка, меѓу кои и Националната стратегија за борба против корупцијата. По неа ќе се одржи 36. седница, на која треба биде изгласан петтиот пакет економски мерки за да може фирмите на своите работници да им исплатат плати.

  До денеска, нема договор со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ од која се потребни неколку пратеници да се присутни на седница, зашто нема кворум поради тоа што има тројца пратеници од власта позитивни на коронавирус. Кворум може да обезбедат и пратениците од албанската опозиција.

  Неофицијално, утре едната пратеничка од СДСМ излегува од изолација.

  „Ако не сакаат Алијанса за Албанците/Алтернатива да дојдат утре за кворум и за гласање, останува опцијата да се донесат во скафандери колегите кои се во изолација”, велат пратеници од владејачкото мнозинство.

  Утрешната седница е закажана по реакциите во јавноста од однесувањето на сите 120 народни избраници, заинаетени и секој со свои желби на која седница сака да присуствува, а на која не. Џафери кажа дека нема да им попушта повеќе, зашто таму се за да седат на сите седници и да гласаат секој по свое лично убедување, а не само да доаѓаат да се потпишат за патни трошоци и да ги снема.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира