БРИТАНИЈА ДОНИРАШЕ АРМИСКА ТРЕНИНГ ОПРЕМА ЗА 14 МОБИЛНИ ЕДИНИЦИ, ВРЕДНА 400.000 ФУНТИ

  БРИТАНИЈА ДОНИРАШЕ АРМИСКА ТРЕНИНГ ОПРЕМА ЗА 14 МОБИЛНИ ЕДИНИЦИ, ВРЕДНА 400.000 ФУНТИДонираните 14 мобилни единици се во прилог на доопремување на армискиот полигон Криволак. (Фото: СДК.МК)

  Обединетото Кралство донираше 14- мобилни единици, контејнери, кои на македонската армија ќе и служат за обука. Истите се лоцирани на воениот полигон Криволак, на тренинг центарот. Нивната промоција беше со показна вежба, изведена од воената полиција на АРМ, во која се чуваше ВИП личност и се разбиваа улични немири. На промоцијата беше присутен лордот Стјуарт Пич, специјален претставник на Лондон за Западен Балкан.

  „Ова е доказ за нашето партнерство, особено во овие моменти кога се води војна на континентот. Ние сме тука за настапуваме заедно во одбраната, во рамките на одвраќањето на агресијата од страна на Русија“, кажа лордот Пич.

  Донацијата е вредна 400 илјади британски фунти. Тоа е уште една инвестиција за развој на полигонот Криволак, но и на капацитетите, каде не само македонската армија туку и сојузничките, ќе може да вршат обука.

  „Донацијата е значајна за развојот на полигон Криволак. Таа ќе биде од голема корист за развој на човечките ресурси во армијата, а НАТО придобивките секој ден се повидливи“, кажа министерката за добрана Славјанка Петровска.

  Донираните 14 мобилни единици се во прилог на доопремување на армискиот полигон Криволак.

  П. ПЕЧКОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира