ДЕВОЈКА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПРОДАВАНА ЗА СЕКС ОД МАЈКА Ѝ И СЕСТРА Ѝ, ШЕСТМИНА ОСОМНИЧЕНИ ЗА ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕ

  ДЕВОЈКА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПРОДАВАНА ЗА СЕКС ОД МАЈКА Ѝ И СЕСТРА Ѝ, ШЕСТМИНА ОСОМНИЧЕНИ ЗА ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕОбвинителството побара притвор за сите шестмина осомничени. (Фото: СДК.МК)

  Шестмина се под истрага за трговија со луѓе на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во случајот во кој девојка со посебни потреби 4 месеци е продавана за секс од мајка ѝ и сестра ѝ.

  „Во временскиот период од декември 2021 до април 2022, трето и четврто осомничените – мајка и сестра на посебно чувствителната жртва, ја врбувале девојката злоупотребувајќи ја својата положба како најблиски роднини на жртвата врз која имаат контрола, како и нејзината ментална неспособност. Потоа ја предавале на прво и второ осомничените кои ја прифаќале и засолнувале во нивните домови заради сексуална експлоатација со нив и со други НН лица, за што на осомничените мајка и сестра на жртвата им давале надомест во пари или друга корист. Жртвата е пронајдена од страна на полициските службеници од МВР во домот на шестоосомничениот кој ја прифатил со цел сексуално и трудово да ја искористува за надомест од 5.000 денари“, соопшти Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

  Обвинителството му предложи на судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје да им биде определена мерка притвор на сите осомничени.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира