ЕУ ЈА СЛЕДИ, АМА НЕМА ДА СЕ МЕША ВО КАРАНИЦАТА МЕЃУ РУСКОВСКА И МУАРЕМИ

  ЕУ ЈА СЛЕДИ, АМА НЕМА ДА СЕ МЕША ВО КАРАНИЦАТА МЕЃУ РУСКОВСКА И МУАРЕМИВилма Русковска; Арафат Муареми (Фото: СДК.МК)

  Европската унија внимателно ја следи јавната караница меѓу шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска и директорот на Финансиска полиција Арафат Муареми, но смета дека тоа прашање треба да си го решат надлежните органи.

  „Европската Унија внимателно ги следи сите случувања поврзани со меѓусебните неодамнешни јавни размени на обвинувања меѓу шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска и директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми и смета дека тоа прашање треба да го решат надлежните органи“, велат од Делегацијата на ЕУ во Скопје за државната агенција МИА.

  Русковска на 3 август ги повика ЕУ и странските амбасади да ѝ помогнат со, како што кажа, притисоците од Муареми. Повикот на Русковска дојде по брифингот со селективно одбрани новинари на Муареми од истиот ден, на кој тој ги информирал новинарите дека ќе им поднесе и кривични пријави на обвинителките кои влегле да му вршат претрес.

  Од ЕУ додаваат дека владеењето на правото е еден од највисоките приоритети за Европската Унија.

  „Спроведувањето на владеењето на правото е еден од највисоките приоритети за Европската Унија. Тоа е суштински дел од претстојниот преговарачки кластер за Фундаменталните вредности, кој прв ќе биде отворен во пристапните преговори со ЕУ“, велат од Делегацијата на Унијата.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира