ЕУ ОБЕЗБЕДИ 650 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН, СООДВЕТЕН ДЕЛ ОД НИВ ЌЕ СТИГНАТ ВО МАКЕДОНИЈА ВО АПРИЛ, КАЖА ЗАЕВ ПО РАЗГОВОРОТ СО ФОН ДЕР ЛАЈЕН

  ЕУ ОБЕЗБЕДИ 650 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН, СООДВЕТЕН ДЕЛ ОД НИВ ЌЕ СТИГНАТ ВО МАКЕДОНИЈА ВО АПРИЛ, КАЖА ЗАЕВ ПО РАЗГОВОРОТ СО ФОН ДЕР ЛАЈЕНФон дер Лајен твитна дека со Заев дискутирале за набавка на вакцини за Македонија со финансиски средства од Европската комисија со цел набрзо да се вакцинираат здравствените работници и ранливите категории граѓани. (Фото: СДК.МК)

  Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го известила премиерот Зоран Заев дека ЕУ обезбедува 651.000 дози вакцини против ковид-19 за граѓаните на земјите од Западен Балкан и соодветен дел од нив, согласно бројот на жители, во текот на април ќе пристигнат и во Македонија.

  „Во телефонски разговор со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен разговаравме за соработката меѓу Европската Унија и земјите од Западен Балкан во овие услови на здравствена криза. Претседателката ме извести дека ЕУ обезбедува 651.000 дози вакцини за заштита од КОВИД-19 како директна помош за граѓаните на земјите од Западен Балкан, а соодветен дел од нив согласно бројот на жители во текот на април ќе пристигнат и во Северна Македонија“, напиша Заев на Фејсбук.

  Фон дер Лајен твитна дека со Заев дискутирале за набавка на вакцини за Македонија со финансиски средства од Европската комисија со цел набрзо да се вакцинираат здравствените работници и ранливите категории граѓани.

  Утре во Македонија треба да пристигне првата пратка вакцини од Ковакс програмата. Станува збор за 24.000 вакцини на АстраЗенека.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира