„ФИЧ“ ПОЧНА ДА ГО НАМАЛУВА РЕЈТИНГОТ И НА МАКЕДОНСКИ БАНКИ

a:1:{s:9:"td_source";s:30:"Лондон,(Ројтерс)

    „ФИЧ“ ПОЧНА ДА ГО НАМАЛУВА РЕЈТИНГОТ И НА МАКЕДОНСКИ БАНКИ

    Почна да се намалува рејтингот на македонските банки како последица на намалениот кредитен рејтинг на Македонија. Новинската агенција Ројтерс вечерва јави дека рејтинг агенцијата „Фич“ на една од македонските банки ѝ го намали рејтингот на „ББ+“ од „БББ-“.

    Ова е последица на намалениот рејтинг на Македонија на „ББ“ од 19 август годинава. Тогаш, „Фич“ соопшти дека намалувањето на кредитниот рејтинг со натамошна негативна перспектива се должи на политичката криза Македонија, која започна со објавувањето на големи обвинувања за корупција во февруари 2015 година, пишуваше Ројтерс. Според кредитната рејтинг агенција, „обвинувањата за корупција ги потврдуваат недостатоците во стандардите на добро владеење“.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира