Таг: Македонија

1 2 3 24 10 / 231 НАПИСИ
МАКЕДОНИЈА ГОДИНАВА ЌЕ НЕМА КАНДИДАТ ЗА ОСКАР, ВЕЛИ ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИ РАБОТНИЦИ

МАКЕДОНИЈА ГОДИНАВА ЌЕ НЕМА КАНДИДАТ ЗА ОСКАР, ВЕЛИ ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИ РАБОТНИЦИ

Македонија годинава ќе нема кандидат за Оскар за категоријата најдобар странски филм, соопшти Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ). ...
ТЕНДЕРОТ ЗА ОБНОВА НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН МАРКОВА НОГА ЌЕ БИДЕ ОБЈАВЕН НАЈДОЦНА ДО ДЕКЕМВРИ, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА РЕСЕН ТОЗИЕВСКИ

ТЕНДЕРОТ ЗА ОБНОВА НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН МАРКОВА НОГА ЌЕ БИДЕ ОБЈАВЕН НАЈДОЦНА ДО ДЕКЕМВРИ, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА РЕСЕН ТОЗИЕВСКИ

Најдоцна до декември годинава ќе бид еобјавен тендерот за обнова и модернизација на граничниот премин на македонско-грчката граница Маркова Нога-Лемос ...
НИЕ СМЕ ПОВЕЌЕ ОД СОСЕДИ СО РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, АМА СИТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ ТРЕБА ДА СИ ГИ ЗАПАЗАТ УСЛОВИТЕ, РЕЧЕ БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР ГЛАВЧЕВ ПРЕД САМИТОТ НА НАТО

НИЕ СМЕ ПОВЕЌЕ ОД СОСЕДИ СО РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, АМА СИТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ ТРЕБА ДА СИ ГИ ЗАПАЗАТ УСЛОВИТЕ, РЕЧЕ БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР ГЛАВЧЕВ ПРЕД САМИТОТ НА НАТО

За САКАМДАКАЖАМ.МК од Вашингтон, Горан Михајловски Бугарскиот премиер Димитар Главчев кажа дека пред состанокот на Северноатлантскиот совет на сами ...
АЛБАНСКИОТ ФУДБАЛЕР ДАКУ СЕ ИЗВИНИ ШТО ЈА ПЦУЕШЕ МАКЕДОНИЈА ПО МЕЧОТ СО ХРВАТСКА НА ЕП

АЛБАНСКИОТ ФУДБАЛЕР ДАКУ СЕ ИЗВИНИ ШТО ЈА ПЦУЕШЕ МАКЕДОНИЈА ПО МЕЧОТ СО ХРВАТСКА НА ЕП

Албанскиот напаѓач Мирлинд Даку, кој по завршувањето на дуелот со Хрватска на Европското првенство во Германија ги пцуеше Македонците, се извини навед ...
ГРЦИЈА ДА СТАВИ ВЕТО ЗА БУГАРИЈА ВО ШЕНГЕН ДОДЕКА НЕ ГО КРЕНЕ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, РЕЧЕ ГРЧКИОТ ЕКСМИНИСТЕР КОЦИЈАС НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА 6-ГОДИШНИНАТА ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

ГРЦИЈА ДА СТАВИ ВЕТО ЗА БУГАРИЈА ВО ШЕНГЕН ДОДЕКА НЕ ГО КРЕНЕ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, РЕЧЕ ГРЧКИОТ ЕКСМИНИСТЕР КОЦИЈАС НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА 6-ГОДИШНИНАТА ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

„На Северна Македонија ѝ ветивме влез во ЕУ и имаме обврска тоа да го испорачаме”, рече поранешниот грчки министер за надоврешни рабти Никос Коѕијас, ...
ПОРАДИ ЛУДАТА БУГАРСКА БЛОКАДА НА МАКЕДОНИЈА ПАЃА ПОДДРШКАТА ЗА ЕУ, РЕЧЕ ЕДИ РАМА НА ФОРУМ ВО ТИРАНА

ПОРАДИ ЛУДАТА БУГАРСКА БЛОКАДА НА МАКЕДОНИЈА ПАЃА ПОДДРШКАТА ЗА ЕУ, РЕЧЕ ЕДИ РАМА НА ФОРУМ ВО ТИРАНА

Со блокадата на Македонија ќе се постигне да падне поддршката за ЕУ, рече албанскиот премиер Еди Рама за Бугарија, но и за другите земји-членки на ЕУ, ...
ПРЕСПАНСКИОТ Е ДЕЛ ОД МАКЕДОНСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ, АМА НИЕ ЌЕ СИ ВИКАМЕ МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ МИЦКОСКИ

ПРЕСПАНСКИОТ Е ДЕЛ ОД МАКЕДОНСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ, АМА НИЕ ЌЕ СИ ВИКАМЕ МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ МИЦКОСКИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден мандатар за состав на Влада Христијан Мицкоски вели дека Преспанскиот договор е дел од македонските институции, Уставот и ...
СИЉАНОВСКА И НОВАТА ВЛАДА ДА ГИ ИСПОЛНАТ ОБВРСКИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ, РЕКОА ЕВРОКОМЕСАРИТЕ ВАРХЕЈИ И БОРЕЛ

СИЉАНОВСКА И НОВАТА ВЛАДА ДА ГИ ИСПОЛНАТ ОБВРСКИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ, РЕКОА ЕВРОКОМЕСАРИТЕ ВАРХЕЈИ И БОРЕЛ

Новата претседателка Гордана Сиљановска-Давкова и новата влада треба да соработуваат и да го унапредат патот на Македонија кон членството во ЕУ со тоа ...
БУГАРИЈА Е НАЈГОЛЕМА ЗАКАНА, А СРБИЈА НАЈГОЛЕМ СОЈУЗНИК ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ, СПОРЕД ИСТРАЖУВАЊЕ НА ИРИ

БУГАРИЈА Е НАЈГОЛЕМА ЗАКАНА, А СРБИЈА НАЈГОЛЕМ СОЈУЗНИК ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ, СПОРЕД ИСТРАЖУВАЊЕ НА ИРИ

Убедливо најголем број од македонските граѓани (23%) сметаат дека Бугарија е најголема закана за земјата, според регионалното истражување на американс ...
ДАЈНЕРС КЛУБ МАКЕДОНИЈА СЛАВИ 30 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

ДАЈНЕРС КЛУБ МАКЕДОНИЈА СЛАВИ 30 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Дајнерс клуб картичката годинава слави 30 години постоење на пазарот во Македонија. Во рамките на роденденската година, под мотото „Кога повеќе значи ...
1 2 3 24 10 / 231 НАПИСИ