ГО НАПУШТИВ САМО ИЗВРШНИОТ КОМИТЕТ, ОСТАНУВАМ ВО ВМРО-ДПМНЕ, ВЕЛИ НИКОЛА ПОПОСКИ

    ГО НАПУШТИВ САМО ИЗВРШНИОТ КОМИТЕТ, ОСТАНУВАМ ВО ВМРО-ДПМНЕ, ВЕЛИ НИКОЛА ПОПОСКИЕксминистерот за надворешни работи останува член во неколку партиски републички комисии. - Никола Попоски и Владимир Пешевски (архивска фотографија)

    Поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски денеска на Фејсбук објави дека минатиот месец поднел оставка, како што кажа, само од Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Тој вели дека останува член на неколку партиски републички комисии и тоа комисиите за надворешни работи, за европски работи и за одбрана.

    „Минатиот месец имам поднесено оставка само од Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Оставката од ИК ја поднесов поради разликите во видувањата за изборните резултати, разликите околу начинот на носење долгорочни одлуки и чувството дека тие водат кон внатрепартиски поделби, кои воопшто не ни се потребни. Член сум во неколку партиски републички комисии и тоа во комисиите за надворешни работи, за европски работи и за одбрана. Останувам посветен на задржување на единството меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ и реализација на заедничките цели во интерес на Македонија и нејзините граѓани“, напиша Попоски на социјалната мрежа.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира