ГРАДСКИ СТАДИОН МЕСТО „ФИЛИП ВТОРИ“ ЌЕ СЕ ВИКА „ТОШЕ ПРОЕСКИ“, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

  ГРАДСКИ СТАДИОН МЕСТО „ФИЛИП ВТОРИ“ ЌЕ СЕ ВИКА „ТОШЕ ПРОЕСКИ“, ОДЛУЧИ ВЛАДАТАСеверната трибина на Градски стадион, во 2009 година преименуван во Национална Арена „Филип Втори“. (Фото: СДК.МК)

  Владата на денешната седница донесе одлука за преименување на стадионот „Филип Втори“ во Скопје во Национална Арена „Тоше Проески“.

  „Утрово на редовната 129. седница на Влада донесовме одлука за преименување на стадионот во Национална Арена Тоше Проески, во чест на личноста која остави траен белег на македонската и регионална современа историја“, соопшти Владата.

  Најголемиот спортски објект кај нас, оригинално познат како Градски стадион, во 2009 година беше преименуван во Национална Арена „Филип Втори“, а во 2016 и 2017 година беше познат како „Телеком Арена“ поради спонзорството на Македонски Телеком.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари