ХАШИМ ТАЧИ ГИ СОБРА ЛИДЕРИТЕ НА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПРИШТИНА

a:1:{s:9:"td_source";s:49:"Приштина,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ХАШИМ ТАЧИ ГИ СОБРА ЛИДЕРИТЕ НА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПРИШТИНА

  Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска во Приштина се сретна со лидерите на албанските партии во Македонија да им честита за одржувањето на слободни и демократски избори, соопшти кабинетот на косовскиот претседател.

  Според соопштението од кабинетот, на средбата со Али Ахмети од ДУИ, Биљал Касами од БЕСА и Зијадин Села од АА се разоварало за потребата од адекватна координација на албанскиот политички фактор со цел да се почитува слободната и демократската волја на албанските гласачи изразена на изборите на 11 декември во Македонија.

  „Претседателот Тачи им честиташе на соговорниците за однесувањето на албанските политички партии пред и по одржувањето на изборите, кое треба да се рефлектира и на реафирмацијата на програмата и стратешките определби на Албанците кои се во интерес на европската иднина на Македонија. На средбата претставниците на парламентарните политички партии во Македонија ја изразија нивната подготвеност максимално да се заложат и на најдобар може начин да ги застапуваат Албанските интереси, во функција на напредокот и стабилноста на Македонија на долг рок“, стои во соопштението од кабинетот на косовскиот претседател за средбата со тројцата политички лидери.

  Лидерите на ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците кон крајот на минатата година, кратко по изборите, беа на средби и со премиерот на Албанија, Еди Рама, во Тирана, каде исто така било разговарано за постизборните состојби во Македонија.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари