ИРЛ ЗА „НЕЧИСТА КРВ“ ВО ГЕТЕБОРГ ДОБИ СВЕТСКА НАГРАДА ЗА ИСТРАЖУВАЧКО НОВИНАРСТВО

  ИРЛ ЗА „НЕЧИСТА КРВ“ ВО ГЕТЕБОРГ ДОБИ СВЕТСКА НАГРАДА ЗА ИСТРАЖУВАЧКО НОВИНАРСТВОИРЛ ја доби наградата за истражувачко новинарство „Глобал шајнинг лајт“. (Фото: ИРЛ)

  Истражувачката документарна емисија „Нечиста крв“, во продукција на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) и Македонскиот јавен сервис (МРТВ), ја доби наградата за истражувачко новинарство „Глобал шајнинг лајт“ (Global Shining Light Award) на 13. Глобална конференција за истражувачко новинарство (GIJN) во Гетеборг, Шведска. ИРЛ е првиот македонски медиум кој досега бил номиниран и ја добил оваа награда, за која годинава конкурираа рекорден број од 419 учесници од 84 земји.
  Сторијата, емитувана на МТВ1 и на веб-страницата на ИРЛ, обелоденува загрижувачки податоци за начинот на којшто се третирале пациентите во една од приватните болници во Македонија за време на пандемијата со ковид-19.

  Номинациите беа во две категории, големи редакции кои имаат над 20 членови во тимот и мали редакции со помалку од 20 членови. Глобалната мрежа за истражувачко новинарство одлучи во двете категории да додели по две први награди и по еден сертификат во секоја категорија. „Нечиста крв“ на ИРЛ е првонаградена во категоријата „мали и средни медиуми“ меѓу 6 финалисти заедно со Вјуфајндер од Јужна Африка со сторијата „Над законот“.

  „Ова е прво вакво признание за работа на новинари од Македонија и горди сме што можеме да ја претставиме работата на македонските новинари во вакво светло и во ваква конкуренција. Наградата е особено значајна затоа што ги слави новинарите кои работат во тешки и опасни услови и во непријателска околина. Балканските организации ретко добиваат вакви признанија, всушност досега оваа награда ја добила само една организација, што не прави уште посреќни, но и обврзани да продолжиме со оваа работа без разлика на тоа колку е голем предизвикот“, рече Сашка Цветковска главна и одговорна уредничка на ИРЛ.

  За доделувањето на наградите одлучуваа искусни истражувачки уредници и професори како Шејла Коронел, професорка по истражувачко новинарство на Факултетот за новинарство на Универзитетот Колумбија, Дејвид Ли, поранешен истражувачки уредник на „Гардијан“, Бенон Олука, уредник на GIJN Африка; мексиканската новинарка Марсела Турати и украинскиот тренер за развој на медиуми Олег Хоменок.

  „Опасно време e да се биде истражувачки новинар и нашите победници покажаа дека со храброст, умешност и поддршка од граѓаните, можно е револуционерно известување и големо влијание и покрај ризиците. Ги поздравуваме овогодинешните наградени. Тие се инспирација за сите нас“, истакна претседателката на жири комисијата и професорка по истражувачко новинарство Шејла Коронел.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира