ИТАЛИЈА ОТСЕКОГАШ ГО ПРИЗНАВАЛА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК, КАЖА АМБАСАДОРОТ СИЛВЕСТРИ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА

  ИТАЛИЈА ОТСЕКОГАШ ГО ПРИЗНАВАЛА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК, КАЖА АМБАСАДОРОТ СИЛВЕСТРИ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТАЦелосна европска интеграција на Северна Македонија во ЕУ за Италија е стратешка цел. (Фото: Италијанска амбасада)

  Италијанскиот амбасадор во земјава Андреа Силвестри кажа дека Италија отсекогаш го признавала македонскиот јазик. Тој во говорот на приемот по повод Денот на Републиката Италија кажа дека не постои друга иднина за Македонија и земјите од Западен Балкан која не е во Европската унија.

  „Јазичниот диверзитет е препознатлив знак на Европската унија, а македонскиот јазик кој Италија отсекогаш го признавала и поддржувала ќе биде посилен во Унијата. Целосна европска интеграција на Северна Македонија во ЕУ за нас е стратешка цел“, кажа Силвестри.

  За Италија земјава е суштински партнер, а како што беше напоменато, билатералните односи се одлични на сите нивоа. Рамката на билатерални односи, како што наведе амбасадортот, е збогатена со бројни иницијативи, голем дел од нив во областа на културата.

  Годинава во декември Македонија и Италија ќе се прослават 30 години дипломатски односи.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира