КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА ОД ЧЕТВРТОК ЌЕ РАБОТАТ ДО 21 ЧАСОТ, РЕЧЕ ЗАЕВ

  КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА ОД ЧЕТВРТОК ЌЕ РАБОТАТ ДО 21 ЧАСОТ, РЕЧЕ ЗАЕВФилипче вели дека од следната недела можно е угостителските објекти да работат до 23 часот. (Фото: K. Попов)

  Од четврток, 21 јануари, рестораните и кафулињата ќе работат до 21 часот, објави премиерот Зоран Заев, откако на денешната владина седница ги разгледале епидемиолошките насоки.

  Угостителските објекти од 18 декември работат до 18 часот како дел од мерките на Владата донесени пред новогодишните празници, со цел да се спречат групирања и новогодишни прослави.

  „Со оваа одлука завршува и вонредното ограничување на работното време во угостителските објекти на бензиските пумпи, како и за гостите сместени во хотелите, мотелите, хостелите и останатите сместувачки капацитети, при што истите ќе можат да работат со редовното работно време утврдено со законот за работа на овие угостителски капацитети“, вели Заев.

  Министерот за здравство Венко Филипче рече дека следната недела, откако ќе се анализира епидемиолошката состојба во земјата, можно е да се дозволи угостителските објекти да работат до 23 часот.

  Б. НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира