КАТИЦА ЈАНЕВА ИСТРАЖУВА СОМНИТЕЛЕН УВОЗ НА ОРУЖЈЕ

a:1:{s:9:"td_source";s:25:"Скопје(Телма)

  КАТИЦА ЈАНЕВА ИСТРАЖУВА СОМНИТЕЛЕН УВОЗ НА ОРУЖЈЕ

  Специјалното обвинителство истражува увоз на оружје и опрема за потребите на полицијата и војската, објави вечерва ТВ Телма во емисијата „Код“.

  Според телевизијата, таа зделка одела преку една македонска фирма, но специјалните обвинители имале потешкотии да добијат информации за случајот од УЈП и од царината.

  Сомнежите се дека при набавката на тоа оружје и опрема е наплатена провизија односно СЈО се сомнева на корупција. Имало сомнежи и дека тоа оружје всушност само минало низ Македонија, било увезено, оцаринето, оданочено и веднаш продадено и препратено во друга земја.

  Од специјалното обвинителство за „Код“ рекле дека не може да даваат информации за предистражна постапка.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари