КЛИНИЧКИ КУПУВА КОЛА ОД 35.000 ЕВРА ЗА ДИРЕКТОРОТ НА УРГЕНТЕН ЦЕНТАР

  КЛИНИЧКИ КУПУВА КОЛА ОД 35.000 ЕВРА ЗА ДИРЕКТОРОТ НА УРГЕНТЕН ЦЕНТАР„На работ на неработење сме, кубуриме и со материјали и со лекови и позајмуваме од другите клиники за да може да работиме. Оваа набавка на возило ќе овозможи нормално да функционира кабинетот на директорот“, вели директорот на клиниката Илир Хасани - Техничките карактеристики на тендерот за возилото; Илир Хасани (Фото: принтскрин/СДК.МК)

  Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) купува автомобил за 2,16 милиони денари или 35.000 евра. Според тендерот, објавен во петокот, возилото треба да има пет врати, минимум 5 места за седење, моторот да биде дизел, а работната зафатнина да биде минимум 1.950 кубни сантиметри.

  Илир Хасани, директор на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар, вели дека патничкото возило се набавува за потребите на кабинетот на директорот на клиниката, односно за да може непречено да ја обавува директорската функција.

  „Автомобилот се набавува за директорот, поточно за мене. Оваа набавка е планирана да се реализира следната година, а претходно е одобрена од Управниот одбор на Клиниката. Во склоп на нашата Клиника, која всушност е составена од четири големи клиники, влегува и ортопедската болница за новороденчиња и деца Мајчин дом во Аеродром. Досега никако не успеав да најдам форма да ангажирам возач, кој ќе може да ме вози во мојот приватен автомобил и затоа ќе набавиме автомобил за потребите на кабинетот на директорот“, вели Хасани.

  Во спецификацијата за набавка на автомобилот од 35.000 евра стои дека моќноста на возилото треба да биде 110 киловати, како и да биде со стандард од евро 6, или еквивалентно на тоа. Должината на возилото треба да биде минимум 4.850 милиметри, широчината да биде минимум 1.850 милиметри, а височината да биде минимум 1.470 милиметри. Растојанието меѓу оските, според техничката спецификација треба да биде минимум 2.800 милиметри, а багажниот простор да има капацитет од минимум 500 литри. Бојата на возилото, како што стои во тендерската документација треба да биде металик по избор.

  Меѓу задолжителната минимална опрема, според техничката спецификација на набавката, возилото треба да има ксенон или лед предни светла, радио, клима уред, централен потпирач за патниците на задните седишта, роло завеси на задните стакла и паркинг сензори со камера за паркирање назад.

  Оваа клиника, според Хасани веќе две до три години е без автомобил за директорот, бидејќи старото возило се расипало и е расходувано. Тој вели дека плаќањето на возилото ќе се одвива во наредните четири до пет години, бидејќи се плаќа на лизин, а дали ќе се реализира набавката ќе зависи и од буџетот што Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар ќе го добие од Фондот за здравствено осигурување.

  „Сѐ уште не се завршени преговорите од Фондот и не знаеме колкав буџет ќе добиеме. Нашата Клиника, како и сите други има долгови, но најголемиот проблем за работењето на клиниката е во тоа што сите тендери за набавки на потрошни материјали и лекови, кои требало уште лани да се реализираат, не знам од која причина претходниот директор не ги завршил. Сега ги реализираме сите тие тендери. На работ на неработење сме, кубуриме и со материјали и со лекови и позајмуваме од другите клиники за да може да работиме. Оваа набавка на возило ќе овозможи нормално да функционира кабинетот на директорот, бидејќи според обемот е најголема клиника во Скопје“, вели Хасани.

  Хасани за директор на Клиниката ТОАРИЛУЦ беше именуван летово, а претходно со клиниката управуваше  Реџеп Селмани, кој беше и министер за здравство во периодот од 2002 до 2004 година.

  Е. БОЧВАРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира