КОМАНДИРИ ОД ЗАТВОРОТ „ИДРИЗОВО“ ПОДМИТИЛЕ ЗАТВОРЕНИК СО 4.000 ЕВРА, ЗАШТО ИМ ВЕТИЛ ДЕКА ЌЕ ГИ ПРЕМЕСТИ ДА РАБОТАТ ВО МВР

  КОМАНДИРИ ОД ЗАТВОРОТ „ИДРИЗОВО“ ПОДМИТИЛЕ ЗАТВОРЕНИК СО 4.000 ЕВРА, ЗАШТО ИМ ВЕТИЛ ДЕКА ЌЕ ГИ ПРЕМЕСТИ ДА РАБОТАТ ВО МВРЕдниот од командирите земал пари од осудено лице кое ги добивало на спортската обложувалница, која си ја формирале затворениците во „Идризово“ (Фото: СДК.МК)

  Управата за извршување на санкции извршила вонреден наздор во казнено-поправниот дом „Идризово“, по поплаки од две осудени лица, кои се пожалиле од двајца командири дека им се заканувале, а кои командири пак, пријавиле дека му дале мито на едниот затвореник, а тој ветувањето не го реализирал.

  Затворениците Тони Денковски и Јанко Јаневски тврделе дека од затворските полицајци се под закани по живот, рекет и уцени. Двете службени лица признале дека платиле мито од 4.000 евра за да бидат преместени на работа во МВР, но не дека се заканувале поради неисполнување на ветеното.

  „Во врска со наводите на Јанко Јаневски кој отслужува 9-годишна затворска казна, дека имал уцени и закани по живот да врати 4.000 евра во рок од 24 часа, Управата за извршување на санкции изврши разговор со двајца припадници на затворската полиција кои тврделе дека биле измамени од Јаневски кој им побарал по 2.000 евра ветувајќи им дека ќе бидат префрлени со работа во МВР. Вкупната сума од 4.000 евра му ги исплатиле на негов пријател во трговскиот центар ’Сити мол’. Командирите по извесен период сфатиле дека се измамени и настанот го пријавиле во ПС Кавадарци“, вели Министерството за правда во ова невообичаено соопштение.

  Службените лица од Управата разговарале и со осуденото лице Јанко Јаневски кој тврдел дека никогаш не зел пари од припадници на затворската полиција, туку напротив, дека лично тој му давал пари на Киро Димов, припадник на затворската полиција. Осудениот Јаневски парите ги добивал од спортско обложување кое се организирало во установата и на неколку наврати му позајмувал пари на Димов. Потоа почнал да му се заканува преку осудени лица за враќање на долгот во рок од 24 часа.

  За наводите дека припадникот на затворската полиција земал пари од Јаневски, потврдиле и две други осудени лица.

  Во однос на осуденото лице Тони Денковски за неговата поплака дека му е нарушена безбедноста и дека има закани и уцени од страна на осудени лица и припадници на затворската полиција за што е поднесена и пријава до Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, од разговорот со него тој не посочил конкретни имиња на осудени лица или припадници на затворската полиција поради што не можело да се проверат неговите наоди.

  „За Денковски, во дневните билтени не е евидентиран некаков настан или физички напад на ова лице а преземени се и мерки за заштита на неговата безбедност, сместен е сам во соба и сам оди на прошетка“, вели Министерството.

  До денот на извршениот надзор, осуденото лице Тони Денковски немал поднесено барање за преместување во друга установа,иако пријавил до обвинителството дека е под закани по животот.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира