КРВОДАРИТЕЛНА АКЦИЈА ВО АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ЧЕСТ НА ЖРТВИТЕ ОД 11 СЕПТЕМВРИ

  КРВОДАРИТЕЛНА АКЦИЈА ВО АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ЧЕСТ НА ЖРТВИТЕ ОД 11 СЕПТЕМВРИКрводарителската акција американската амбасада ја организира заедно со Црвениот крст и Институтот за трансфузиологија. - Амбасадорот Џес Бејли (Фото: К. Попов)

  Во знак на сеќавање на жртвите од терористичкиот напад на 11 септември 2001 година, денеска во американската амбасада се одржа традиционалната крводарителска акција. Покрај амбасадорот Џес Бејли, крв даруваа вработени во амбасадата, политичари, градоначалници, припадници на Армијата и граѓани.

  „Ова е десетта година по ред како преку дарување крв се сеќаваме на жртвите од 11 септември, нивните семејства и луѓето кои помагаа. Горди сме на оваа акција. Минатата година собравме рекорден број единици крв, се надевам дека годинава тој рекорд ќе биде надминат. Ги повикувам граѓаните до 16 часот да дојдат и да донираат крв, со што секој ден се спасуваат човечки животи“ рече амбасадорот Бејли.

  Крводарителската акција американската амбасада ја организира заедно со Црвениот крст и Институтот за трансфузиологија.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари