КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА БАРА КАДРИ ОД АРМ, ИЗМОРЕНИОТ ПЕРСОНАЛ ОДИ ВО ПЕНЗИЈА ИЛИ ДАВА ОТКАЗ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА

  КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА БАРА КАДРИ ОД АРМ, ИЗМОРЕНИОТ ПЕРСОНАЛ ОДИ ВО ПЕНЗИЈА ИЛИ ДАВА ОТКАЗ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТАВо паркот на Кумановската болница неодамна беа поставени два големи шатори, во кои терапија ќе примаат ковид пациентите што се водат во дневна болница, а тој простор ќе се искористи како дополнително место за тријажирање и прием на уште некој пациент. (Фото: СДК.МК)

  Општата болница во Куманово нема доволно број болничари и технички персонал, кои ќе работат на одделенијата со ковид болните. Директорката Снежана Захариева завчера поднела барање до Министерството за здравство за итни вработувања на четворица болничари и 4 хигиеничари, а побарала помош од АРМ и Црвен крст.

  „Штом ќе добиеме согласност постапката е брза, ќе распишеме оглас и веднаш ќе ги примиме. Јас апелирав и побарав помош од АРМ ако се во можност да ни дадат обучени кадри кои ќе ни помагаат во секојдневното работење. Сѐ уште немаме одговор. Потребна ни е помош од луѓе кои што ќе работат со кислородни боци и манипулација со пациенти. Нашите болничари се малубројни, а потребни ни се на сите одделенија. Тие што ги имаме не се доволни да ја покријат сета работа“, вели директорката Захариева.

  Таа кажува дека поради преоптовареноста со работа и секојдневниот стрес кој го доживуваат во работата со тешко болни пациенти, дел од вработените заминуваат во пензија или даваат отказ.

  „Се случуваат и непредвидливи работи, луѓе умираат, заминуваат во пензија иако претходно прифатиле дека ќе продолжат со работа. Неодамна отказ си даде еден болничар затоа што му е тешко на работа. И на тој начин ние се осипуваме, а не можеме да направиме екстра вработување ако немаме согласност од надлежните министерства, а тоа долго трае. Ние минатата година, кога го правевме планот за вработување во 2020, не можевме да предвидиме што сѐ ќе се случи и дека ќе ни треба толку кадар“, додава Захариева.

  Во Кумановската болница за еден месец починаа двајца доктори специјалисти, хирург и интернист, поради компликации од ковид-19, а околу сто здравствени работници го прележаа вирусот.

  Директорката вели дека покрај техничкиот персонал имаат потреба и од повеќе медицински сестри, бидејќи дел работат во специјалистичките амбуланти со пациентите на Мој термин. Затоа, во болницата почнаа да се ангажираат и волонтери кои ги вршат техничките работи, а се пријавиле и две медицински сестри кои ќе волонтираат во Ковид-2 центарот. Од почетокот на неделaта, во Кумановската болница на испомош дојдоа специјализанти од Здравствениот дом во Крива Паланка.

  Куманово е коронажариште од почетокот на кризата во земјава. Во општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане досега се заразени 2.940 граѓани, а 783 се активни. Само во последната недела регистрирани се 420 новозаболени и 15 починати.

  С. НИКОЛИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира