МОЖНО Е НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ, НО ДО СЕПТЕМВРИ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ АДЕМИ

  МОЖНО Е НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ, НО ДО СЕПТЕМВРИ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ АДЕМИМинистерот за образование Арбер Адеми на владина седница. (Фото: Влада на РСМ)

  Можно е децата да бидат запишани во прво одделение, а во меѓувреме да се вакцинираат, рече министерот за образование Арбер Адеми, одговарајќи на новинарско прашање што договориле викендов на средбата со министрите за здравство и правда.

  Тој кажа дека сѐ уште ги разгледуваат сите опции и дека за тоа ќе разговараат и во Влада, со оглед дека основното образование е задолжително, но и јавното здравје мора да се одржи.

  „Една од опциите кои ги разгледуваме е децата да се запишат во прво одделение, а од септември ако останат невакцинирани да одиме со теренска вакцинација“, рече Адеми.

  Министерот за здравство Венко Филипче викендов кажа дека не отстапуваат од ставот да не се примаат невакцинирани деца во градинките и училиштата, бидејќи само така може да се стави крај на епидемијата со мали сипаници, во која досега починаа 4 деца.

  Тој рече дека Министерството за труд и социјална политика веќе го изменило правилникот за прием на деца во градинките, а дека со Министерсвото за образование треба да најдат решение.

  Е. БОЧВАРОСКА

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари